Орбана потрібно зупинити, – екс-прем'єр Бельгії про небезпечну політику уряду Угорщини

12 вересня 2018, 20:28
Читать новость на русском

Європарламент розпочав дисциплінарний процес проти Угорщини. 12 вересня євродепутати проголосували за те, щоб покарати країну за численні порушення демократичних інститутів, розпочавши процес, який може призвести до позбавлення Угорщини права голосу в ЄС.

Дев'ять місяців тому Європейська комісія запустила такий же процес проти Польщі. Таким способом ЄС намагається не допустити порушення державами-членами його основних цінностей, пише CNN.

Читайте також: Євросоюз: Угорщина – на вихід?

Голосування у Страсбурзі відбулося після того, як член комітету Європарламенту Джудіт Сарґентіні з Нідерландів представила доповідь про порушення громадянських свобод урядом Угорщини, включаючи жорстоке поводження з мігрантами, нацменшинами, ЗМІ та політизацією верховенства права.

Після голосування Сарґентіні подякувала своїм колегам за те, що вони поставили позицію "захисту демократії вище за інтереси їхньої партійної політики".

Так, за доповідь, яка закликає покарати Угорщину, проголосували 448 євродепутатів, 197 виступили проти, 48 – утрималися.

Як зазначається у статті, досі Орбан багато в чому був захищений від будь-яких дисциплінарних дій ЄС завдяки підтримці членів Європейської народної партії (ЄНП), до якої належить і його політична сила Fidesz.

Але після палкої промови угорського прем'єра на дебатах 11 вересня, в якій він назвав доповідь комісії про політику Угорщини "шантажем", з'ясувалося, що терпіння членів ЄНП щодо дій глави угорського уряду – не вічне.

За роки прем'єрства Орбан ухвалив закони, які посилюють тиск на вільну пресу та політизують судову владу Угорщини. Міжнародні спостерігачі від Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) висунули обвинувальний вердикт щодо недавніх парламентських виборів в Угорщині, попередивши про "залякування та ксенофобну риторику, упередженість у засобах масової інформації та непрозоре фінансування передвиборчої кампанії".

На думку колишнього прем'єр-міністра Бельгії Гі Вергофстадта, Орбан не приховує, що хоче побудувати неліберальну демократію в Європі. Більше того, він хоче поширювати антиліберальні настрої на інші країни ЄС та за його межами, об'єднавшись із ультраконсервативним ідеологом Стівеном Бенноном та міністром внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні.

"Як і Дональд Трамп, Орбан не приховує своєї зневаги до міжнародного порядку та захоплюється авторитарним стилем правління Володимира Путіна і Реджеп Ердогана", – пише бельгійський політик в іншій статті для CNN.

Читайте також: Генерал розповів про приховану окупаційну політику Угорщини

Вергофстадт нагадує, що партія Орбана підписала угоду про співпрацю з "Єдиною Росією" президента РФ Володимира Путіна у 2016 році.

Саме тому, продовжує автор публікації, у найближчі тижні і місяці міжнародна спільнота – і зокрема Сполучені Штати – повинні прислухатися до цього попередження та діяти: уряд Угорщини є загрозою для міжнародного порядку.

Європа та США мають моральне зобов'язання втрутитися. Ми не можемо залишатися осторонь, дозволивши популістським, крайнім правим силам перетягнути демократичні європейські держави на орбіту Володимира Путіна та підірвати післявоєнні міжнародні норми. Незручна правда полягає в тому, що в нинішніх умовах Угорщині неможливо буде приєднатися до Європейського Союзу. Орбан відкрито сказав, що хоче знищити проект. Це не в інтересах Америки чи ЄС. Нам потрібно зупинити його – зараз,
– закликає Вергофстадт.

Чому Угорщина може втратити право голосу у Раді ЄС?Стаття 7 Договору про Європейський Союз передбачає застосування до країни-члена санкцій, включаючи позбавлення права голосу у Раді ЄС, за порушення основоположних демократичних цінностей.

У Європарламенті зазначають, що Будапешт має серйозні проблеми з дотриманням правил Союзу. Йдеться, зокрема, про функціонування конституційної та виборчої систем та незалежність судочинства. Також представники Європарламенту вважають, що у країні складна ситуація із корупцією та свободою слова.

Європарламент також звинувачує Угорщину у недотриманні прав меншин, зокрема ромів та євреїв, а також фундаментальних прав мігрантів, шукачів притулку та біженців.