УКР РУС
23 липня 2015, 06:16
2

Пам'ятник Хмельницькому хотів поставити проросійський професор

23 липня 1888 року в Києві урочисто відкрили пам'ятник гетьманові Богдану Хмельницькому.

Створення проекту пам'ятника та скульптурної композиції тривало майже п'ять десятиліть. Спочатку проект пам'ятника був відверто шовіністичним – кінь Хмельницького скидав польського шляхтича, єврея-орендатора та єзуїта зі скелі, перед якою малорос, червонорос, білорус та великорос слухали пісню сліпого кобзаря. Автором цього проекту був проросійський професор київського університету Михайло Юзефович.

Утім, через брак коштів сумнівну ідею не вдалося втілити в життя. Адже фінансування проекту здійснювалося виключно завдяки добровільним пожертвам громадян. За десятки років вдалося назбирати лише 37 тисяч карбованців. Тому проект скульптурної групи максимально спростили, залишивши лише фігуру гетьмана на коні.

Читайте також: Масове вбивство дітей у Норвегії, що шокувало світ

Безпосереднє виробництво скульптури тривало з 1877 до 1879 року. Для того, щоб відлити фігуру, використали 25 тонн металобрухту, який пожертвувало Морське відомство. Автором пам'ятника Хмельницькому був Михайло Микешин – видатний художник та скульптор.

Хмельницький на постаменті, за задумом російського уряду, повинен був погрожувати булавою Польщі. Однак, фігуру трохи повернули, оскільки кінь гетьмана в такому випадку стояв би задом до Михайлівського золотоверхого собору. Відтак, Хмельницький показує булавою кудись у бік Швеції.

Відкриття монумента приурочили до святкування 900-річчя з нагоди хрещення Русі. В день відкриття на площі зібралися кілька тисяч людей. З того часу гетьман на коні став символом Києва, скульптура успішно пережила Першу та Другу світові війни.