Пантеон - підтвердження могутності Римської імперії
Рим добре знаний у світі незліченною кількістю пам’яток архітектури, що збереглися донині. Посеред цих багатств історії у самому серці міста і розташоване диво, про яке ми зараз вам розповімо.
Це - найкраще збережена римська святиня у світі. Пантеон звели у ІІ столітті нашої ери у роки правління імператора Адріана. У перекладі Пантеон означає Усім богам.
Храм звели як підтвердження могутності тогочасної Римської імперії. Перше, що кидається у вічі при наближенні до Пантеону - портик, увінчаний трикутною верхівкою. Цей архітектурний шедевр запозичили у Греції.
Кожна колона тут витесана із суцільного каменю. Матеріал для будівництва привозили з північно-африканської колонії римської держави - Єгипту. А всередині - геніальний винахід римлян - велетенський купол із центрального входу. Це так званий окулюс, або велике око, що вдивляється у небо.
Купол створений із бетону - вельми непіддатливого і масивного матеріалу. Вага склепіння - понад п’ять тисяч тонн. Пантеон і досі зберігає за собою першість як найбільший купол в історії архітектури. Неймовірну вагу склепіння несуть на собі вісім опор. А зовні купол оточений великими арками, яких настільки багато, що вони утворюють собою стіну навколо споруди.
Висота і діаметр купола споруди одинакові - рівно 43 метри. Таким чином увесь Пантеон міг би поміститись у велетенський куб. Техніка зведення споруди свідчить не лише про глибокі знання математики стародавніх римлян, але й про неабиякі їхні здібності у галузі інженерії. Побудувати такий купол без суцільних мурів так, аби світло безперешкодно потрапляло до середини, - велике вміння.
Пантеон - взірець для усіх інших куполів споруджених у майбутньому. І не потрібно йти далеко, або ж довго шукати, аби помітити його вплив у кожній європейській столиці.