Парламент призначив місцеві вибори на 31 жовтня 2010 року
До місцевих виборів лишилося 119 днів. Зусиллями коаліції день голосування призначили на 31 жовтня.
Щоправда, на якій саме законодавчій основі пройде волевиявлення - достеменно не відомо, адже новий закон про вибори депутатів обласних, районних та міських рад парламентарії ухвалили лише в першому читанні. Очікувано взяли за основу законопроект регіонала Олександра Єфремова, хоча були й інші, іноді й жартівливі варіанти.
"Я вніс законопроект на 3 сторінки замість 200, які внесла ПР. Там дуже чітко все написано. Шановна ПР, скажіть правду вашому виборцю. Поділіть місцеві ради у пропорції: 80% віддайте ПР, її скоро буде можна перейменовувати в "Единую Украину". А 20% віддайте тим партіям, які з вами сформували коаліцію", - каже народний депутат, фракція НУ-НС Арсеній Яценюк.
"Ми пропонуємо проект закону яким ліквідуємо закриті партійні списки і повернемо обличчя депутата до кожного мешканця територіальної громади. Мета проекту створити таку систему місцевих виборів в якій депутати б обиралися як за мажоритарною, так і за пропорційною системою, висування кандидатів проводилося як місцевими організаціями партій, а також шляхом самовисування", - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Щоправда, у законі немає норми про самовисування на пост мера. Експерти кажуть, в такий спосіб документ "заганяє" претендентів під партійні стяги й підвищує політичну корупцію. Ідея, до речі, насторожує не лише аналітиків, але й декого з коаліціонерів.
"Позбавити права людей висуватися в мери - це, ну, ми прославимося на всю планету", - каже народний депутат, фракція Блоку Литвина Валерій Баранов.
Серед суперечливостей - заборона на участь у місцевих виборах політичних блоків та партій, зареєстрованих в регіоні менше ніж за рік до дати голосування. Чільники політичних новоутворень кажуть, більшість просто намагається законсервувати владу, адже молоді партії фактично відсікаються від виборчого процесу. Натомість ситуація з блоками - простіша.
У двох чи не найвідоміших - БЮТ і Литвина - кажуть, що не нервують. Політологи ж - радять. Особливо спікеру - його партія, мовляв, має мало шансів. Тоді як "Батьківщина" екс-прем’єрки нічого не втратить, якщо піде окремо.
Нервувати варто і маленьким політичним партіям з невисоким рейтингом, адже заборона блокування залишить їх за бортом, певні експерти. Подібний вплив матиме і норма про формування територіальних виборчкомів лише представниками тих політсил, що мають парламентські фракції.
"Тепер роль КПРС в Україні цілком законно, у випадку прийняття цього закону посяде Партія регіонів України", - каже народний депутат, фракція НУ-НС В'ячеслав Кириленко.
Спостерігачі звертають увагу і на інші проблеми. Кажуть, на місцеві вибори може чекати організаційний хаос через звуження термінів кампанії до 50 днів, протягом яких територіальні комісії не зможуть повноцінно опрацювати списки. Часове скорочення позначиться і на агітації.
"Буде ставка на адмінресурс, правоохоронний ресурс, на підкуп виборців, при чому грошовий. На фальшування результату. Багато строків по підготовці будуть зірвані, не будуть реалізовані вчасно, що пізніше може дати підстави для оскарження результатів через зрив строків", - каже голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
Та до оскарження, зауважують експерти, може й не дійти, якщо законопроект ухвалять без значних правок. Адже де знаходиться Конституційний суд, напевно, знають всі нардепи, невдоволені певними нормами законопроекту. Тим більше, зауважують, постулати основного закону порушуються у проекті документу далеко не один раз. Є питання у експерта і до самої постанови про призначення виборів.
"Постанови відповідні Верховної Ради повинні містити повну інформацію щодо тих рад, тих голів, до яких проводяться як чергові, так і позачергові вибори. Не виключаю, що скажімо, такий підхід можуть взяти окремі народні депутати чи інші суб’єкти для оскарження ймовірної конституційності постанови", - каже член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук.
Та в парламенті визнають - збирали законопроект поспіхом. Виправдовуються, що лише взяли його за основу, тож ще встигнуть виправити ситуацію.
"Ніхто не в захопленні від цього законопроекту, а це означає, що ми повинні припинити цю політичну смиканину і до другого читання зробити цей законопроект більш цивілізованим і більш збалансованим", - каже голова Верховної Ради Володимир Литвин.
Довести закон до пуття нардепи ймовірно спробують вже наступного тижня. Адже скоро - парламентські канікули, тож депутатам варто поспішати. Водночас аналітики не сподіваються на серйозні зміни тексту документу. Кажуть, останні голосування у Верховні Раді довели - для ухвалення того чи іншого закону достатньо лише політичної волі більшості.