Парламент скасував 12-річну систему навчання

11 липня 2010, 14:20

Українські школярі так і не дізнаються що таке 12 клас. Натомість 5-річні діти гризтимуть граніт науки ще з дитячого садочку.

Такими є нововведення Міністерства освіти, підтримані парламентом. Верховна рада на 180 градусів розвернула освітню реформу, започатковану ще у 1999 році. Аби довести все до кінця, потрібно було ще понад 6 мільярдів гривень, однак грошей як завжди немає.

Тож коаліція, відмовившись від старшокласників, взялася за дошкільнят. Відтепер 5-річні діти обов’язково мають отримати дошкільну освіту у дитячому садочку чи вдома, але виключно за визначеною Міністерством програмою.

”Міністерством разом з педагогами і фахівцями буде розроблений стандарт дошкільної освіти, який буде включати в себе найпростіші вміння і навички, які допоможуть дитині адаптуватись до школи. Ну скажімо рахувати до 10, вміти трохи читати, знати основні літери, знати, що столиця України - це Київ”, повідомив міністр освіти України Дмитро Табачник.

За даними міністра, до дошкільних закладів ходить 93% дітей 5-річного віку, відтак із цим проблем не буде. Та й взагалі - школи та садочки знаходяться на бюджеті місцевої влади, відтак, забезпечити місця усім - не міністерський клопіт.

“Ми не ставимо питання про підготовку дитини до школи, ми б швидше сказали, що підготовка до життя. Вміння співпрацювати, працювати разом, домовлятися, сперечатися, відстоювати свою точку зору, представляти себе, показувати, що ти вмієш, що в тебе виходить”, каже заступник директора Інституту проблем виховання Олена Кононенко.

”У більшості європейських країн зараз є прийнятною 12-річна освіта. Якщо “Україна намагається все ж таки інтегруватися в Європейський простір, то вона приймає і основи Болонської системи і основи системи навчання. В даному випадку запровадження 12-річної системи освіти, це було би наближенням до Європейської практики, а відхід від цієї системи це наближення до російської практики”, каже народний депутат, фракція НУНС Олесь Доній.

”В різних країнах існують 11-річний, 12-річний і 13-річний термін освіти. Коливання в той чи інший бік на один рік не може розглядатися і не буде розглядатися європейською спільнотою як підстава, навіть підстава для невизнання компетенції документу про середню освіту”, каже міністр освіти Дмитро Табачник.

Ще одним аргументом міністерства на захист 11-річної системи освіти є думка батьків. Кажуть, більшість з них за даними опитувань не підтримували 12-річної системи навчання. Експерти ж наголошують - треба було краще роз’яснювати, що це дасть їх дітям. Сьогодні ж усе те, що вони мали вивчити за три роки, викладатимуть за два.

”Зараз іде гарячкова робота над тим, які курси викидати, що скорочувати, щоб втиснути те, що було заплановане на 3 роки за 2 роки. І ці бідні діти, які прийдуть в дворічну школу, думаю, що будуть вчитись на 6-денному навчанні. Хіба що ми вже зовсім пустимося берега і скажемо: хай ця освіта буде, яка буде, аби люди були задоволені і мовчали”, каже перший директор Українського центру оцінювання якості освіти Лілія Гриневич.

Крім того, незрозуміло за якими підручниками доведеться вчитися: старих не друкували вже 5 років, а нові розраховані на 3 роки навчання в старших класах, та й їх теж не вистачає. Експерти вказують на ще одну проблему: в 2012 році за умови введення 12 класу не було б кому вступати до вузів. Втім, і це не зовсім так.

”Набиралось понад 140 тисяч потенційних випускників, це приблизно ж стільки, скільки місць державного замовлення. Вони нікого не отримають на платні відділення, ось тут вона була ключова заморочка для дуже багатьох”, каже голова правління Центру освітнього моніторингу Павло Полянський.

Загалом же експерти вказують - проводити будь-які реформи завжди складно і дорого. Тому на освіті, як завжди, вирішили зекономити. В даному випадку це було можливо лише повністю скасувавши плани на 12-річну освіту.