Пенсії переселенцям: черги, відчай та інфаркти

28 березня 2017, 13:01
Читать новость на русском

У 2016 році Україна серйозно взялася боротися з махінаціями у сфері отримання пенсій внутрішньо переміщеними особами. Результатом цієї боротьби стали драконівські вимоги ідентифікації особи, величезні черги у відділення банку і навіть 7 випадків смертей у цих чергах.

Минулого року всіх пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб переведено на отримання виплат через рахунки та мережу "Ощадбанку" та запроваджено їх постійну верифікацію, в тому числі шляхом видачі електронних пенсійних посвідчень.

Всього видано 216,7 тисячі електронних пенсійних посвідчень. Кількість пенсіонерів, що отримували пенсію від України у 2014 році, за даними Пенсійного фонду, становила 1,278 млн осіб. Станом на 1 січня 2016 року пенсії виплачувалися 956 тисячам пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб. А у грудні 2016 їх було 548,9 тисячі. Результатом зменшення кількості тих, хто отримує пенсії, якраз і стали заходи посилення законодавства щодо пенсійного забезпечення. Таким чином, у 2016 році було виплачено пенсій на суму 11 мільярдів гривень, тоді як у 2015 році ця сума склала майже 30 мільярдів.

Пенсійний квест для ВПО

Як розповіла у коментарі сайту "24" координатор з адвокації громадської організації "Донбас SOS" Ольга Гвоздьова, проблема отримання пенсійних виплат, втім, як і будь-яких соціальних виплат переселенцям, багатогранна.

Спочатку в першій половині 2016 року всіх переселенців зобов'язали перейти на обслуговування у "Ощадбанк", причому отримувачів будь-яких соціальних послуг – не тільки адресної допомоги, в тому числі і пенсії. Таким чином, було створене колосальне навантаження на сам банк і багато проблем для самих отримувачів.

Влітку 2016 була запроваджена нова пенсійна картка, яка є банківською і одночасно – пенсійним посвідченням. Виникло чимало питань щодо її отриманням, бо не були дотримані строки – "Ощадбанк" просто не справлявся з цим. Останнє нововведення: кожен пенсіонер, який ще не отримав електронне пенсійне посвідчення, має проходити фізичну ідентифікацію кожні три місяці. Ті, хто отримав, мають проходити таку ідентифікацію щопівроку, а потім рідше, раз на рік.

Такі норми – дискримінація. Починаючи з того, що людина не може сама обирати банківського оператора, створюється монополія "Ощадбанку" в цих послугах. При цьому деякі тарифи для переселенців є вищими, ніж для інших категорій громадян, наприклад, смс-банкінг. Крім того є обмеження щодо інших послуг, наприклад, онлайн-банкінг: людина не може замовити нічого через інтернет, маючи цю картку і "переселенський" рахунок в "Ощадбанку",
– пояснила Гвоздьова.

Фізична ідентифікація – це дискримінація переселенців, бо іншим громадянам, що отримують соціальні послуги, пенсію, не потрібно так часто верифіковуватись, наголосила активістка.


Отримання пенсії переселенцям нині вартує здоров'я і навіть життя

Останнє нововведення від уряду громадська діячка назвала "кричущим": згідно постанови КМУ № 637, введеної у грудні 2016 року "Ощадбанк" має за зверненням особи немобільної – з інвалідністю першої групи або похилого віку – виходити до дому до такої особи, оформлювати рахунок, проводити фізичну ідентифікацію "на дому". Коли такі пропозиції вносились ще на стадії проекту, громадські організації виступали категорично проти такої зміни, пояснила Гвоздьова, оскільки "Ощадбанк" вже не справляється з потоком переселенців, яким потрібно просто оформити картку, а ця норма – ризик того, що такі особи взагалі не будуть обслуговуватись.

Що зараз ми і маємо: люди звертаються до нас і кажуть, що "Ощадбанк" просто відмовляється приходити до них додому, посилаючись на чинну постанову Нацбанку, яка говорить, що співробітники банку не мають права виносити картки за межі банківської установи. Виходить ситуація, що коли Кабмін приймав ці зміни, вони навіть не врахували чинне законодавство – цю постанову Нацбанку,
– акцентувала координатор "Донбас SOS".

Зараз у ГО констатують: ті особи, що не пройдуть фізичну ідентифікацію, просто будуть позбавлені всіх соціальних виплат, в тому числі і пенсій.

Гвоздьова пояснила причини шалених черг: банк надсилає смс з повідомленням, що підходить строк ідентифікації громадянина-переселенця. Це добре. Але, на жаль, створюється ажіотаж. Так само є зараз ажіотаж і довкола контрольних пунктів в'їзду-виїзду.

"Люди їдуть з непідконтрольної території в Ощадбанк верифіковуватись. Тому що у нас пенсіонери, які інакше не можуть отримувати свою пенсію зараз, вимушені реєструватись як переселенці і проходити всі регулюючі механізми правового поля", – пояснила Гвоздьова.

Чому ускладнили перевірку

Лідер громадської ініціативи "Права справа" Дмитро Снєгирьов у коментарі сайту "24" пояснив, що процедуру видачі пенсій внутрішньо переміщним особам було змінено після того, як виявили факти відвертого шахрайства – так званого "пенсійного туризму", що завдав суттєвих збитків українськму бюджету.

Незважаючи на те, що міжнародними фондами було виділено Україні 30 мільйонів доларів для створення єдиної бази переселенців, у Харкові було зафіксовано факт виявлення будинку, якого не існувало взагалі в реєстрі, але в ньому були зареєстровані 3,5 тисячі переселенців. Після перевірок тільки по Харківській області було виявлено близько 50 тисяч "липових" переселенців. Загальна сума збитків сягнула 1,2 мільярда гривень. Це тільки по одній області,
— уточнив Снєгирьов.


"Пенсійна" черга в Ощадбанк

Але нинішні рішення влади він вважає теж недосконалими. Згідно всіх норм, якщо людина не проживає на території, то не має права отримувати пенсійне забезпечення, впевнений Снєгирьов. Навіть у законі про пенсійне забезпечення чітко встановлюється, що пенсія нараховується за місцем проживання і у відповідний місцевий пенсійний фонд подаються всі документи.

Якщо на території не діють наші інституції і банки в тому числі, то нарахування пенсії не може бути. Всі заяви ООН та інших міжнародних організацій, що Україна має сплачувати пенсії усім без винятку пенсіонерам – відверта нісенітниця,
– зауважив громадський активіст.

Реалії пенсійних махінацій і корупції

Дмитро Снєгирьов констатував: "пенсійний туризм" існує досі. 1800 гривень платить людина, що проживає на окупованій території, і за цю суму їй відповідно оформлюють пенсію в Україні. І ці дані підтверджені кримінальними провадженнями, порушеними співробітниками СБУ. Тому варто ще жорсткіше контролювати ці моменти – і з переселенцями, і з пенсіонерами з окупованих територій, переконаний він.

"Це чорна діра. За ці роки сплачено приблизно 42 мільярди гривень. Наскільки точно порахована кількість тих пенсіонерів-переселенців – багато сумнівів. Різні організації називають різні цифри. Ці коливання свідчать про те, що там задіяна корупційна складова у цих схемах", – відзначив громадський активіст.

Правоохоронним органам варто підняти рівень прозорості виплати цих пенсій, впевнені у "Правій справі". Не в бік послаблення, а навпаки, посилення контролю – і щодо проживання особи на певному місці, і щодо нарахування пенсії.


Бойовики "ДНР/ЛНР" використовують пенсії громадян з непідконтрольних територій для власного фінансування

Не секрет, що це одне з джерел фінансування незаконних формувань: коли людина на окупованій території збирає картки пенсіонерів, виїжджає на нашу територію, знімає готівку, при цьому певний відсоток іде працівникам банківських установ на території України, співробітникам контролюючих органів. Частина суми вивозиться на неконтрольовану територію. Це один із напрямків процвітаючого там "бізнесу",
– наголосив Снєгирьов.

При цьому українська сторона наразі не може навіть проконтролювати реальну кількість пенсіонерів, які померли за останні три роки на окупованих територіях. Це не поодинокі випадки, їх вже кілька тисяч, навіть десятки тисяч.

Ситуація з пенсійними чергами в "Ощадбанку", за словами Снєгирьова, актуальна для Маріуполя, Лисичанська, Севєродонецька і ще для ряду міст на лінії розмежування. В цих чергах вже було зафіксовано 7 випадків смертей людей, зокрема – через серцевий напад.

Хто винен і що робити

"Люди стали заручниками черг і людей, що ті черги створили. Це одна з корупційних схем. Людей таким чином змушують платити хабарі представникам пенсійних структур українських. 500 гривень представнику пенсійного, 500 – соцстраху, 800 – людині, що "бігає" з цими документами. На жаль, така ситуація", – зауважив Снєгирьов.

Найперше, хоча з цим вже і безнадійно запізнилися – українській владі варто було б визначитися зі статусом Донбасу. Чи це війна, чи АТО, чи окупація, чи ... Більшість вух усіх соціальних (і не тільки) проблем стирчать з цієї невизначеності.

Всьому причиною – той невідомий характер військового протистояння на сході. Якби чітко було заявлено, що то окуповані території, то пенсійне забезпечення лягло б на державу-окупанта Російські Федерацію. І Україні не потрібно було б приймати непопулярні рішення,
– акцентував лідер "Правої справи".

У "Донбас SOS" пропонують наступні рішення і для "Ощадбанку", і для черг на КПВВ: по-перше, у нас є декілька державних банків. На "Ощадбанк" була покладена ця функція, бо він державний і має розгалужену мережу банківських установ. Зараз маємо ще і "Приватбанк" з добре розвиненою мережею, уточнила Ольга Гвоздьова.

По-друге, фізичну ідентифікацію з такою частотою треба відміняти. Бо це і навантаження на банки, і непотрібні проблеми для самих людей.

По-третє, треба розділити переселенців і відв'язати від довідки про статус переселенця всі інші соціальні виплати. Тобто, якщо ви переселенець – ви підтверджуєте можливість отримання виплат на переселенця, а не статус мами-одиначки чи пенсіонера.


"Приватбанк" тепер теж державний

Останнє – варто розібратися, хто у нас переселенець, а хто ні, і діяти відповідно до Конституції. Громадяни України відповідно до статті 46 мають право на отримання пенсії. А у нас громадяни України, на жаль, проживають і на непідконтрольних територіях. Треба створити механізм виплати пенсій, який ми пропонуємо в рамках міжвідомчої робочої групи в Кабінеті міністрів. Питання – чи пристануть в уряді на пропозиції громадських активістів.

Ольга Гвоздьова підсумувала: так, держава економить бюджетні кошти. Але економія на власних громадянах виглядає не надто благородно.

Читайте також: Пенсії для українців і мешканців "республік": у кого більше