Передвиборчий обман, або Чому вирішили "скасувати" формулу "Роттердам+"
Голова НКРЕКП Оксана Кривенко повідомила, що комісія планує скасувати формулу "Роттердам+". Насправді ж з'ясувалося, що наразі нічого не змінюється, а формула скасується лише з 1 липня 2019 року.
Оксана Кривенко зазначила, що наразі цю формулу скасувати не можна, тому що повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ще не втратили чинності. Тому, враховуючи необхідність виконання певних функцій, комісія продовжуватиме свою роботу.
Читайте також: "Роттердам плюс": що варто знати про розрахунок тарифу за електроенергію
На запитання, чому формулу "Роттердам+" не можна скасувати зараз, Кривенко відповіла, що через це може утворитися неконтрольоване зростання цін на ринку електроенергії.
Собівартість вугілля державних шахт надто перевищує ту ціну, яка закладається при формуванні оптової ціни, і саме це призведе до підвищення кінцевих цін для всіх споживачів України. Щодо зростання цін у липні 2019 року, після скасування формули, то спрогнозувати це тяжко. Така ймовірність існує, адже без регулювання цін неможливо передбачити, як поведуть себе на ринку електроенергії виробники, адже вони не будуть обмежені формулами,
– сказала голова НКРЕКП.
Вона також заявила, що сьогоднішнє рішення щодо скасування формули "Роттердам+" – це наступний крок у законі України про ринок електроенергії, який спрямований на забезпечення конкуренції на цьому ринку, що й забезпечить споживачів більш дешевою електричною енергією.
Хоча, як зазначив голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус, всі розуміють, що ця формула "Роттердам+" є уособленням топ-корупції. Більше того, у 2017 році вона посіла перше місце серед корупційних схем за 26 років незалежності України.
Якби її скасували зараз, то всі споживачі через свої тарифи зекономили б більше 12 мільярдів гривень, з яких 10 мільярдів наступного місяця може піти Ахметову. Тому НКРЕКП вирішили нічого не змінювати, а зачекати до липня наступного року, коли ця формула скасується законом і держава вирішуватиме це питання,
– розповів він.
Рік тому хитра формула "Роттердам +" зацікавила й НАБУ. Детективи почали розслідування за фактом зловживань службовим становищем посадовцями Нацкомісії та можливої змови між Петром Порошенком, Рінатом Ахметовим та компанією ICU. Адже, у 2015 саме ця наближена до Порошенка компанія увійшла в бізнес ахметівського ДТЕКу, придбавши його борги з величезною знижкою – 50-70%.
Президента дуже лякає перспектива перетвротися на обвинуваченого, тому вони зараз через своїх людей імітують що формула скасована. Вони зараз будуть казати детективам НАБУ і прокурорам САП, що не треба нічого розслідувати тому що вже немає постанови, яка привернула їхню увагу,
– член комітету з питань запобігання і протидії корупції ВР Єгор Соболєв.
В НАБУ ж переконують, що сухим з води ніхто не вийде.