Під Ярославлем розбився Як-42 з командою "Локомотив" на борту

11 вересня 2011, 16:20
Читать новость на русском

7 вересня о 16 годині за місцевим часом під час вильоту з ярославського аеропорту Туноша розбився літак Як-42. На борту перебувала місцева хокейна команда Локомотив, яка летіла на гру до Мінська.

Під час зльоту лайнер не зміг набрати достатню висоту, врізався в антену маяка за злітно-посадковою смугою та впав. При падінні повітряне судно вибухнуло. З 45 осіб, які були на борту літака, врятуватися вдалося лише 2-м - бортпровіднику Олександру Сізову та нападнику "Локомотиву" Олександру Галімову.

У важкому стані постраждалих доправили до Москви на лікування. Жахлива трагедія сколихнула пострадянський простір. Адже серед загиблих хокеїстів були не лише росіяни.

Жертвами авіакатастрофи стали і троє громадян України. Це воротар Олександр В’юхін, який тричі виступав на чемпіонатах світу у складі національної збірної України; захисник Віталій Анікєєнко, уродженець Києва, але з російським паспортом. За ярославський "Локомотив" грав з 2005 року. Третій загиблий українець - молодий нападник Данило Собченко.

Окрім українців загинули також громадяни Білорусії, Словаччини, Чехії та Швеції. Свідки інциденту кажуть - все сталося миттєво, тож шансів у людей на борту просто не було.

"Ми побачили сильний чорний дим... Вже коли підбігли, побачили, що це літак", - розповідає місцева мешканка.

Спочатку у слідства було кілька версій причин катастрофи - неякісне пальне, помилка пілотів та відмова систем лайнера. Втім, як встановили експерти, двигуни лайнера працювали до моменту зіткнення із землею. Про всяк випадок, все пальне з аеропорту вилучили та забрали на експертизу. Наразі головні версії - відмова техніки або людський фактор.

На місце катастрофи прибув Президент Росії Дмитро Медведєв. Він доручив негайно перевірити усіх авіаперевізників, що використовують літаки Як-42. Покласти край численним інцидентам у повітрі, на думку Медведєва, має суттєве скорочення кількості авіакомпаній в країні.

"Поки немає підстав підводити підсумки, треба провести розслідування, але кількість авіакомпаній повинна бути радикально зменшено", - каже президент Росії Дмитро Медведєв.

В Ярославській області було оголошено триденну жалобу. Перші похорони жертв трагедії почалися в п’ятницю. В цей ж день тіла двох українців - Анікєєва та Собченка спецрейсом привезли на рідну землю. Рідні третього загиблого - Олександра Вюхіна - вирішили поховати його в Омську.

Загиблих згадали також у Мінську. На льодовій арені відбулася жалобна церемонія. Її відвідали тисячі людей. Не залишився осторонь і білоруський президент - Олександр Лукашенко разом з сином Колею вийшли на лід із квітами.

20-річному Максиму Зюзякіну - форварду Локомотива - несказанно пощастило. Адже він мав летіти фатальним рейсом, проте через прохання тренера залишився в Ярославлі.

"Я повинен був летіти, але за день до відльоту мене тут залишили, попросили зіграти за молодіжну збірну. Я не загострюю уваги на те, що мені повезло, що я міг летіти, а про це не думаю просто", - каже форвард "Локомотиву" Максим Зюзякін.

Загалом в світовій історії трапилося кілька подібних випадків. 6 лютого 1958 року в Мюнхені зазнав аварії літак, на борту якого перебували гравці, тренери та уболівальники футбольного клубу "Манчестер Юнайтед". З 44 осіб, які перебували на борту, загинули 23. Причини катастрофи - погані погодні умови.

13 жовтня 1972 року в Андах розбився літак, який перевозив регбійну команду з уругвайського Монтевідео. З 45 людей, які були на борту, врятувалися лише 16. Вони провели 72 дні на висоті 3 з половиною кілометри. Тоді, за повної відсутності будь-якої їжі люди були вимушені їсти тіла своїх загиблих товаришів.

11 квітня 1979 року в районі Дніпродзержинська зіткнулися 2 пасажирських літаки Ту-134А. На борту одного з них перебували 17 футболістів з ташкентської команди "Пахтакор". Загалом загинули 178 людей. Причина інциденту - помилка авіадиспетчерів. Для того, аби відродити "Пахтакор", кожний з клубів вищої ліги передав їй по одному добровольцю.

Ярославський "Локомотив" за останні 20 років був серед найсильніших команд Росії. За 3 сезони в континентальній хокейній лізі один раз дійшов до фіналу плей-офф. В сезоні 2011-12 років ярославський клуб повинен був стати одним з фаворитів кубку Гагаріна.