Підготовка до Євро-2012 приховує "іншу правду"

23 жовтня 2011, 20:01
Читать новость на русском

До чемпіонату Євро-2012 з усіх боків чиновники усіх рівнів взялися її чепурити. Хто ділом, а хто - словом. Тож частенько за пафосними відкриттями та презентаціями складових футбольного чемпіонату прихована "друга сторона медалі".

Не видна з екранів телевізорів, заяв високопосадовців чи іноземної преси, але буденна та очевидна для простих українців.

Покриття на нових дорогах по всій державі вже після пафосних відкриттів просідають, адже часто асфальт кладуть поспіхом, аби лишень встигнути. Подейкують, що не обходиться і від звичної "економності" виконавців на свій рахунок.

Самі ж роботи ведуться без огляду на стрімкий життєвий ритм столиці. Центр Києва, мости та важливі транспортні магістралі - паралізовані у заторах.

“Це потрібно робити вночі. З обов'язковою розміткою. А не так, що вночі їдеш і один червоний ліхтарик світиться - і ти провалився кудись. Як це в цивілізованих країнах робиться - в Німеччині, Польщі - вночі роблять, загородили, зробили, а вранці всі нормально їздять, а не так, що в годину пік проїхати неможливо”, - каже водій Олександр.

“Мало інформаційних листів. Ось я працював у Москві - там скрізь: "Вибачте за незручності". В Києві цього чомусь немає, або нас за людей не вважають. І водички не вистачає. Ходити по місту і дихати пилюкою, я, як будівельник, знаю - це довго не можливо робити”, - розповідає будівельник Віталій.

Дістається і стражденній столичній архітектурі. З одного боку, обшарпані будинки, що знаходяться поряд з головною спортивною ареною - НСК "Олімпійським" - ремонтують та перефарбовують, фасади приводять до єдиного вигляду. У КМДА коштів на це не пошкодували.

“Фасадну частину ми ремонтуємо, ми виділили кошти. Якщо будинок є приватною власністю, то там ми, безумовно, будемо домовлятись про нашу спільну фінансову відповідальність за приведення їх до відповідного стану. Вцілому, це проект, який буде фінансуватись з бюджету”, - запевнив голова КМДА Олександр Попов.

Втім, самих мешканців про, на перший погляд позитивні ініціативи, запитують не часто. Мешканці однієї з центральних вулиць зізнаються - одного ранку просто зауважили поряд зі своїми вікнами людей з пензликами та фарбою.

“Вони навіть не хочуть нікого слухати. “Нам наказали - і ми будемо робити!” - от і все. А начальство сказало: "Що Ви від нас хочете?"”, - каже киянка Наталія Олексіївна.

Господині бідкаються - вікна та балкони пофарбували на коричневе. Часто, знову поспіхом і з відповідним результатом.

“Ці вікна доведеться відмивати. А ще сильний запах у квартирі, отруйний запах у квартирі. А вони сказали: "Так, звичайно, це дешева фарба, що ж Ви хочете"”, - розповіла киянка Наталія Олексіївна.

“Кому говорити? На нас плюнули, ми нікому не потрібні”, - каже киянка Ольга Григорівна.

У чиновників інша проблема - дотриматися плану з підготовки міста до чемпіонату. Проблеми ж виникають через недосконалість системи, адже Київ давно не переживав такої масштабної реконструкції.

Розуміють і знервованість киян, які звикли, у їх простір, в якій би частині міста - історичному центрі чи спальному районі він не знаходився - ще не втручалися.

“Я собі уявляю реакцію жителів балконів, які мають бути відкриті. Їх потім огородили якимись будками, позакривали, тим самим зіпсувавши навіть історично цікаві фасади. Коли приходять вимоги людям - приведіть у відповідність, позабирайте ці речі - яка в них буде реакція? Така ж сама, але ж це не означає, що ми маємо терпіти глузування над пам’ятками архітектури”, - сказав заступник начальника "Київголовархітектури" Андрій Вавриш.

“Навіть, щоб провести у будинку новосілля і гостей запросити, теж можете заважати сусідам, так? Тому будь-яке будівництво без скандалу не буває. Як, зазвичай, говорять в таких випадках: “Просимо вибачити за тимчасові незручності””, - каже віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков.

Те, що все це робиться саме для киян, викликає сумнів, хоча б тому, що підфарбовані ззовні будинки всередині виглядають геть інакше.

Як і у старі часи, мешканці, справно сплачуючи комунальні послуги, продовжують власним коштом ремонтувати під’їзди, ставити ліхтарі та лавочки. Столична ж влада говорить про розробку нових туристичних маршрутів.

Культурну Мекку Києва - Андріївський узвіз, як один з їх ключових пунктів - закрили на планову реконструкцію. Закрили раптово. Одного дня, кажуть у театрі "Колесо", закрили вулицю парканом і поставили перед фактом - починають ремонт і рекомендують припинити роботу. Про можливість бодай вивезти костюми та декорації - не йшлося.

“Відбувається якийсь діалог, якісь попередження. Це все нормально, цивілізовано можна зробити, не таким грубим, варварським методом”, - зазначила художній керівник театру "Колесо" Ірина Кліщевська.

“Робимо - погано, не робимо - погано. Ми маємо розуміти, що будь-який ремонт, навіть прибирання в квартирі - це теж дисгармонія, незручності, але це себе виправдає потім”, - запевняє заступник начальника "Київголовархітектури" Андрій Вавриш.

Наразі театр продовжує роботу. Кажуть, після довгих переговорів, нібито, порозумілися з будівельниками. Щоправда, загроза зриву вистав через відсутність світла, чи перебиті тракторами комунікації - все ж лишається.

Трохи більше пощастило продавцям сувенірів популярних серед туристів. Кажуть - спочатку злякались. Знайти місце, на кшталт Андріївського, в столиці непросто. Втім, зізнаються, влада їх зрозуміла, провела збори і пообіцяла - після реконструкції всі повернуться на свої робочі місця. Щоправда, деякі побоювання все ж залишаються.

“Бачите, ми залишилися на своїх місцях, ми нікуди не перебралися, десь в глухі, забиті місця. Якщо реконструкція іде там, вони сюди переставили, потім тут буде реконструкція - ми туди перейдемо”, - каже художник Олександр.

“Я боюся, що нас сюди потім просто не поставлять. Тому що піти на ринок, де торгують м'ясом або корейськими ганчірочками, і стати зі своїм - це просто, а загнати себе в салони - це 200% накрутка”, - каже майстриня Віта.

Немає певності, кажуть завсідники Андріївського, і про те, чи не зміниться узвіз до невпізнанності після ремонту.

“Наразі на Андріївському узвозі тривають ремонтні роботи. Завершити їх обіцяють вже за півроку. Втім, чи прийдуться вони киянам до душі і наскільки змінять зовнішній вигляд однієї з найстаріших вулиць міста - поки передбачити важко”, - каже журналіст Юлія Даценко.

“Проекту не бачили, обіцяють все те ж саме, тільки нові комунікації. Ми сподіваємося, що він не втратить - бо аж надто серйозним місцем є Андріївський узвіз. Не можна бульдозером проїхати по-всьому”, - сказала художній керівник театру "Колесо" Ірина Кліщевська.

“Буде непогано, але тієї краси, всієї фактури, романтики вже не буде”, - вважає майстриня Віта.

До чемпіонату Євро 2012 - трохи більше півроку. Ремонтні роботи та реконструкції тривають, чиновники кажуть - коштів достатньо, тож працюватимуть без огляду на час та погоду. А вже навесні Київ постане перед усіма свіжим та оновленим. Втім, чи впізнають у новотворі древню столицю України?

“Чи не згубить Київ Євро з футболу? Євро - це якась мить в історії тисячолітнього Києва. І ми можемо втратити те, що у нас ще залишилося в результаті”, - сказав історик Михайло Дегтярьов.