Підсумки року: 2011 рік запам’ятався масовими протестами на Близькому Сході

2 січня 2012, 16:02
Читать новость на русском

Масові акції протесту на Близькому Сході назвали “арабською весною”. Перші виступи сталися в Тунісі у грудні 2010-го. Тоді, виступаючи проти поліцейської корупції та жорстокого поводження, акт самоспалення здійснив торговець овочами Мохаммед Буазізі.

Смерть чоловіка викликала масові акції протесту в країні. Згодом хвиля невдоволення накрила Алжир, Йорданію, Єгипет, Ємен й інші країни. Загалом демонстрації, сутички та заворушення охопили два десятки держав, а так звана “арабська весна” розтягнулася на цілий рік.

Серед головних причин демонстрацій - бідність, безробіття, порушення прав людини, корупція та авторитаризм у владних структурах. За гасло демонстранти собі обрали вислів "Народ хоче падіння режиму".

“Я прийшов сюди вимагати змін для своїх дітей, для дітей усіх єгиптян”, - сказав протестувальник (Єгипет).

“Ми є свідками масового невдоволення. У різних регіонах країни відбуваються повстання. Люди волають в один голос : врятуйте нас від цієї корумпованої влади”, - каже правозахисник Наджіб Джібраель.

Плоди “арабської весни” були трагічними як для колишніх глав держав, охоплених акціями протесту, так і для громадян.

Загалом демонстрації призвели до відставки чотирьох лідерів. Туніський президент втік до Саудівської Аравії. Єгипетський Хосні Мубарак подав у відставку після 18 днів масових акцій протесту, безславно завершивши своє 30-річне президентство.

Колишній лівійський лідер Муамар Каддафі втратив не тільки владу, а й життя. Його вбили у рідному Сірті.

Президент Ємену Абдала Салех погодився передати владу віце-президенту. Ще кілька лідерів заявили, що після завершення нинішніх термінів більше не братимуть участі у виборах.

Крім того, лідери арабських країн, аби втриматися на своїх посадах, один за одним почали проводити реформи, в кількох державах змінилися уряди. Водночас у Саудівській Аравії, Сирії та Бахрейні протести жорстко придушили. За іноді зовсім незначні поступки з боку влади протестувальникам довелося платити дорого.

Жертвами заворушень в арабських країнах стали, за різними даними, від 30 до 40 тисяч людей.

Найбільше ж випробування лягло на плечі мешканців Лівії. Тут розгорнулася громадянська війна. З одного боку воювали повстанці за підтримки міжнародних сил, з іншого - війська, лояльні до Муамара Каддафі.

Значними були і матеріальні втрати. За підрахунками МВФ, збитки країн, охоплених “арабською весною”, сягнули понад 55 мільярдів доларів.

Водночас здобутки революцій - доволі сумнівні. З одного боку, у кількох країнах змінилися президенти та уряди. Однак, значного покращення життя пересічні мешканці поки не відчули. Єгипет фактично опинився у перманентній акції протесту. Спершу люди протестували проти Хосні Мубарака, згодом проти влади військових.

Особливістю усіх протестів в арабському світі стало використання Інтернету та соціальних мереж для поширення протестних настроїв та організації демонстрацій. Мітингувальників не спиняли спроби влади їх зупинити - у Тунісі, приміром, влада стирала повідомлення в “Живому Журналі” та Twitter, а єгипетські можновладці взагалі відключили в країні Інтернет.

Прагнення людини до змін та її готовність до самопожертвування оцінила редакція американського журналу Time. Авторитетне видання визнало “людиною 2011 року” не конкретну особу, а збірний образ демонстранта, бунтівника.