Підсумки тижня: Чи отримає Україна гроші від Заходу
У Євросоюзу з’явився "Український план". І тепер західні кредитори готуються допомогти Україні не лише порадами, а й фінансово. Проте гроші з'являться лише тоді, коли політична криза в Україні буде вирішена.
Кредит в обмін на реформи
Реформи - чи не єдина, хоча і доволі розмита вимога Євросоюзу задля отримання грошей на підтримку економіки України. Йдеться про вдосконалення виборчого законодавства, аби унеможливити спотворення результатів волевиявлення, і про поступове підвищення цін на газ внутрішнього споживання, як того хотів МВФ, і про виконання умов Асоціації з ЄС. Підписання угоди не буде обов'язковим, проте дозволить збільшити обсяг кредиту від Євросоюзу, кажуть єврочиновники.
Ми готові докласти зусиль разом з іншими міжнародними партнерами, щоб допомогти Україні впоратися зі складною економічною ситуацією. Водночас міністри закордонних справ ЄС дали чітко зрозуміти, що в разі погіршення ситуації в Україні вони можуть реагувати оперативно. Умови є. Я б назвав це так: реформи, реформи, реформи,
— наголосив єврокомісар з питань безпеки та політики добросусідства Штефан Фюле
І хоча економічні проблеми розпочались в Україні вже давно, ідея допомогти країні не лише порадами, а й грошима виникла у єврочиновників лише тиждень тому. У Брюсселі, в рамках засідання комітету з питань міжнародних справ Європарламенту Кетрін Ештон поділилася своїми враженнями від візиту в Україну та спілкування з вітчизняними політиками.
Чітко зрозуміло, що є можливість для нас допомогти Україні. Україна, яка постала перед серйозними викликами в економіці в наступні тижні і місяці, але це не станеться без проведення реформ,
— заявила Верховний представник ЄС з зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон
“Для України вже потенційно доступні величезні суми з Міжнародного валютного фонду, Європейського інвестиційного банку, Європейського банку розвитку, також макроекономічна підтримка Європейської Комісії, але Україна мусить започаткувати реформи. На нереформовану економіку України грошей не буде”, — зазначив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Проте реформ не буде, поки не вщухнуть політичні негаразди. Такі настрої панують саме в українському політикумі. А допомагати Україні з її політичними міжусобицями у Європі не поспішають.
Якщо ви запитаєте, чи має ЄС необхідні інструменти для розв'язання кризи в Україні, я думаю, потрібно чесно заявити, що таких інструментів немає. Ми можемо допомогти з розвитком діалогу. Якщо має місце порушення фундаментальних прав, у нас є потужні інструменти, щоб відповісти на це. Але всі наші колеги вирішили, що цей момент ще не настав",
— сказав міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн
В Україні не квапляться отримати фінансування
Поки в Європі діляться ідеями як і коли допомагати Україні, чинні керівники держави не поспішають почати переговори щодо нового фінансування.
Що стосується перемов — це вже питання до членів Кабміну, які будуть формувати цю політику,
— переконаний в.о. міністра доходів та зборів України Олександр Клименко
Ціна питання таких перемовин — 15 мільярдів доларів. Принаймні саме таку суму фінансової допомоги від пулу інвесторів - де МВФ, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк та ще низка країн - озвучували українські опозиціонери після зустрічей з європейцями. Однак, кажуть економісти, цих грошей закрити всі дірки в економіці України не вистачить.
Це абсолютно приблизні розрахунки, вони відповідають потребам погашеня зовнішнього державного боргу в першому півріччі чи може навіть до кінця року. Але вони не дозволяють профінансувати величезний дефіцит вже цього бюджету - він досягає 9 мільярдів доларів. А це будуть нові запозичення нові зобов'язання - нові кредити потрібні - теперішній уряд сподівався взяти їх на внутрішньому ринку - але банки не дають, бо бояться що буде дефолт,
— вважає президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий
Україна в кроці від дефолту. Це підтверджують і міжнародні рейтингові агентства, які дружно знизили суверенні, кредитні та інвестиційні рейтинги України зі стабільного - до переддефолтного рівня. Знаково, що саме 15 мільярдів доларів торік фігурували в безумовних кредитних домовленостях України і Росії. Проте після першого траншу у 3 мільярди, якими закрили дірки в соціальних виплатах уряду Азарова, Росія також взяла тайм-аут - в очікуванні вже нового Кабінету міністрів.