Підсумки тижня: Фахівці запевняють, що радіації на ЧАЕС після обвалу не побільшало

17 лютого 2013, 17:31
Читать новость на русском

Обвал даху в машинній залі Чорнобильської атомної станції не призвів до підвищення радіаційного фону чи інших ризиків.

Легка аварія?

Попередня причина аварії - деградація металу покрівлі та снігові навантаження, які не чистили - саме через високий фон. Втім, після обвалу, переконують посадовці, ніяких змін не відбулося.

Радіаційна ситуація абсолютно в нормі, вже неодноразово було перевірено, - переконує голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських.

Екологи також переконані - нині загроз не існує. Куди б гірше було, якби аварія сталася влітку.

Ніякого радіаційного забруднення території внаслідок цього інциденту не було. Це показує автоматична система контролю радіації. Дійсно, якщо б це було влітку, оскільки вологість менша, то пил, який би піднімався, набагато б легше розповсюджувався, - розповідає експерт Національного екологічного центру України Артур Денисенко.

Поки на ЧАЕС заспокоюють українців, французька компанія, що споруджує новий саркофаг у Чорнобилі, евакуювала своїх працівників. На четвертий енергоблок не допускають навіть персонал. У Нацагенстві з управління зоною відчуження мізкують над тим, як найшвидше подолати наслідки обвалу.

Потрібно в першу чергу оцінити, скільки буде коштувати таке відновлення. З такою ситуацією ми ще не стикалися. В принципі це не менше місяця. Від місяця до півроку, - каже перший заступник голови Держагенства з управління зоною відчуження Дмитро Бобро.

За збігом обставин, наступного дня після обвалу Чорнобильску атомну станцію відвідали депутати. У профільному комітеті вирішують, чи рекомендувати урядовцям якнайшвидше внести другий проект закону про повне закриття ЧАЕС.

Латати чи не латати

Іде дискусія, цю дірку латати чи не латати. Кажуть - ну все одно ми саркофаг надвинемо і навіщо двічі робити цю роботу. Але ми будівництво саркофага відтерміновуємо вже на 12 років, - розповідає голова підкомітету ВР з питань наслідків аварії на ЧАЕС Валерій Кальченко.

Державне підприємство "Енергоатом", що є оператором усіх атомних станцій України, переконує - загрози обвалення споруд на інших АЕС не існує. Крім того, планують збільшувати фінансування Комплексної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій майже на 35% - до 16,5 мільярдів гривень.

Ми виконуємо цю програму за власні кошти в рамках чинного тарифу, - каже технічний директор ДП НАЕК "Енергоатом" Олександр Шелваков.

Додаткові гроші проситимуть в уряду.

Нагадаємо, обвал 6-ти сотень квадратних метрів стінових панелей і покрівлі машинного залу четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС стався 12 лютого.