Підсумки тижня: Голоси рахуватимуть представники невідомих партій
Долю майже 6 тисяч кандидатів в депутати на парламентських виборах вирішуватимуть невідомі партії: "Русь єдіная", "Молодь до влади", Союз анархістів. Саме вони отримали щасливий квиток для своїх представників у всіх окружкомах країни і рахуватимуть голоси виборців.
На відміну від "УДАРу" чи "Свободи", які у підрахунку голосів участі не братимуть взагалі.
ЦВК визначила склад виборчих комісій
Центральна виборча комісія визначила склад окружних виборчих комісій. Окрім представників 5 парламентських фракцій, рахувати голоси на місцях будуть висуванці 19 дрібних партій - "Молодь до влади", "Русь єдина", Народно-трудовий союз, "Братство", Союз анархістів, "Руська єдність", Русский блок. Більшість з цих партій висунули лише по одному кандидату у депутати, натомість представництво отримали майже в усіх 225 окружкомах.
Згідно з новим законом "Про вибори народних депутатів" Центрвиборчком мав змогу самостійно обрати порядок жеребкування. Раніше склад кожного окружкому члени комісії визначали окремо, а тепер через брак часу вирішили провести жеребуквання "оптом".
"Питання тут не йде, що це величезний обсяг сил, здоров’я наших працівників секретаріату, які б займалися цим. Проблема в тому, що ми б навіть фізично не втиснулися в той 2-денний термін, який нам необхідний для того, щоб утворити виборчі комісії", - пояснив перший заступник голови ЦВК Андрій Магера.
"УДАР" та "Свобода" залишилися без жодного представника в окружкомах
Рейтингові партії "УДАР" та "Свобода", які згідно з останніми дослідженнями Центру Разумкова та Фонду Демократичні ініціативи мають непогані шанси потрапити в парламент, залишилися без жодного представника в окружкомах. Партійці шукали справедливості в суді, але марно: той не знайшов порушень у діях ЦВК.
"Членів комісії треба заміняти на фахових. І в нашому випадку, коли партія "Свобода" і "УДАР", які представляють понад 20% виборців, не попали по жеребу в члени ОВК, це виглядає дивним", - вважає представник партії "УДАР" в ЦВК Валерій Карпунцов.
"Я думаю, що це сплановано владою для того, щоб повністю мати підконтрольним весь склад окружних виборчих комісій. Для цього і була застосована така технологія", - переконаний представник ВО "Свобода" в ЦВК Олег Махніцький.
Я думаю, що це сплановано владою для того, щоб повністю мати підконтрольним весь склад окружних виборчих комісій
До окружкомів потрапили партії-невидимки
Тим часом деякі партії-щасливчики виявилися ще й партіями-невидимками. Знайти їх непросто. Жодної політичної діяльності вони не вели, хоча більшість зареєстрована на початку 2000-х років. Їхніх представників, що потрапили до складу комісій, відшукати ще складніше.
До того ж ЦВК вже має заяви про відкликання повноважень цими особами. Наприклад, представниця партії "Молодь до влади" пішла з окружкому через похилий вік. У Комітеті виборців пояснюють, що це переважно випадкові люди, без досвіду роботи на виборах. А самі партії - технічні і створювалися в корисливих цілях.
"Там дуже часто випадкові люди, люди, яких просто неможливо знайти. Окружні комісії вчасно не зберуться, у тому складі в якому вони зараз сформовані. Вони просто працювати не можуть. Ті партії, які не потрапили в ОВК, будуть звертатися до тих партій і банально купувати їхні квоти в комісіях", - вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
"Партію політиків Путіна" рахуватимуть голоси в усіх 225 окружкомах
У партії "Русь єдина", яка у 2005 році переіменувалася на "Партію політиків Путіна", кажуть, що торгувати місцями не збираються. Представники політсили, згідно з жеребкуванням, рахуватимуть голоси в усіх 225 окружкомах.
"Ми таких пропозицій навіть не розглядали. Справа в тому, що ми самодостатня політична сила і нам такі пропозиції просто нецікаві. У нас олігархів немає, ми принципово їх не беремо, тому в наших рядах мішків з грішми немає. Зараз відбувається активна заміна членів комісії, оскільки деякі люди прийшли і не зовсім погоджуються з тією зарплатою, яку ми пропонуємо", - стверджує член політради "Русь Єдіная" Віталій Архіпов.
У нас олігархів немає, ми принципово їх не беремо, тому в наших рядах мішків з грішми немає
Експерти зазначають, що аби забезпечити представництво у 225 окружкомах, потрібні чималі кошти, які наврядчи є у партій, що не ведуть активної діяльності і не мають олігархів серед своїх членів.
"Ми не віримо, що це дійсно представники цих політичних сил. Найбільш імовірно, що це є сателіти Партії регіонів, і в такий спосіб партія отримає абсолютну більшість в усіх окружних виборчих комісіях. А далі ми не виключаєємо, що в дільничих виборчих комісіях", - припускає лідер громадського руху "Спільна справа" Олександр Данилюк.
Експерти: технічні партії використовує і влада, і опозиція
"За нашою інформацією, саме використання технічних проектів політичних партій з меттою отримання додаткових квот в окружних виборчих комісіях використали як партія влади, так і партія опозиціі, зокрема і нові політичні сили", - вважає голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.
У партії влади такі звинувачення відкидають.
"Ми, безумовно, завжди відкриті для співпраці з усіма політичними силами, але говорити що у нас є якісь сателіти, по-моєму, не серйозно", - каже представник в ЦВК від Партії Регіонів Владислав Забарський.
В Об’єднаній опозиції ж поки що виправляють свої прорахунки. Випадково, кажуть, керівником виборчої комісії на Одещині обрали депутата-регіонала.
"І голова фракції, який вніс подання, і політична рада, і заступники дійшли до консенсусу про необхідність невідкладної заміни такого члена комісії", - каже представник партії "Батьківщина" в ЦВК Руслан Князевич.
Як заявляв раніше голова ЦВК Володимир Шаповал, легітимність виборів-2012 у будь-якому разі ставитимуть під сумнів як в Україні, так і в Європі. Його прогноз вже підтвердив представник ЄС в Україні, в інтерв’ю "Українській правді" Жозе Мануель Пінту Тейшера. Він заявив, що багато європейських політиків вже зараз ставлять під сумнів легітимність виборів в Україні. Щоправда, в ЄС наголос роблять на виключенні з виборчого процесу лідерів опозиції.