Підсумки тижня: Головування в ОБСЄ – шанс вирватися з міжнародної ізоляції

20 січня 2013, 18:01
Читать новость на русском

Головування в ОБСЄ надає Україні шанс вирватися з міжнародної ізоляції і продемонструвати лідерські якості.

Впродовж року Київ формуватиме порядок денний щодо безпеки в Європі, а також отримає шанс на покращення відносин з ЄС. Тим часом голова українського МЗС планує вирішувати заморожені конфлікти та боротися за мир в усьому світі, – каже журналіст Ольга Рицар.

Україна стала до роботи

Свобода слова, права людини і вирішення тривалих конфліктів - такі головні напрямки діяльності під час головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі оптимістично представила Україна у Відні.

Будемо звертати важливу увагу на питання скорочення озброєнь, це – одна з головних тем, на підвищення ролі ОБСЄ в питаннях прав людини,
– міністр закордонних справ України, діючий голова ОБСЄ Леонід Кожара.

Головування України в ОБСЄ – історична подія для дипломатичного середовища. Організація, що опікується питаннями миру, безпеки та демократії, об'єднує 57 держав Європи, Азії й Північної Америки. Однак, ОБСЄ переживає кризу і головування України може стати простою формальністю, – кажуть експерти. В кращому випадку Україна може скористатися ситуацією і спробувати створити умови для підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Захід не дуже бореться за головування в ОБСЄ

“В ОБСЄ склалась така ситуація, що країни Західної Європи зараз не дуже борються за це головування. Я думаю, що кардинальних якихось змін, реформ в ОБСЄ Україна навряд чи зробить, але іміджевий ефект це може мати”, – каже заступник директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Рікардо Мільорі очікує, що Київ надасть організації нового імпульсу, який був втрачений ще в 90-х роках.

Отримавши шанс виділитись в міжнародному співтоваристві в якості повноцінного і незалежного світового актора, Україна повинна продемонструвати свій потенціал, ставши світовим політичним мостом між Сходом і Заходом, і допомогти ОБСЄ досягти успіху з питань безпеки, де вона так часто зазнавала поразки,
– президент Парламентської асамблеї ОБСЄ для Kyiv Post Рікардо Мільорі.

Чинний голова ОБСЄ одразу взявся за слизьке питання. Наступного тижня Леонід Кожара запланував візит до Молдови, аби зрушити з місця Придністровський конфлікт.

“Якщо вдасться новому міністру закордонних справ домовитися зі своїм російським колегою, то зрушення в Придністровському врегулюванні є цілком можливими, тим більше, що конфлікт не перебуває в активній стадії” , – каже народний депутат, фракція "Батьківщина" Борис Тарасюк.

Головування в ОБСЄ попри проблеми з дотриманням прав людини

Україна – друга країна на пострадянському просторі після Казахстану, якій, попри проблеми з дотриманням прав людини, довірили головування в ОБСЄ.

“Ми важливі для Росії, як неупереджений брокер, який може доносити ці занепокоєння, можливо, трошки іншою мовою, до якого, можливо, трішки по-іншому прислухаються і поляки, і наші східноєвропейські сусіди, і країни Прибалтики, з якими у нас хороші відносини, а в Росії - прохолодні. Але це не означає, що ми повинні ставати на чиюсь сторону”, – заявив директор європейських програм Олег Грицаєнко.

Наприкінці року Київ збере міністрів і дипломатів 57-ми країн для проведення Ради міністрів ОБСЄ. Власне, скільки країн будуть представлені на цій події і на якому рівні - і покаже наскільки вдалим було головування України в організації.