Підсумки тижня: КС вирішив, що суддів можна обирати довічно
Конституційний суд підтримав президента і схвалив зміни до основного закону з метою зробити українських суддів незалежними.
У чиїх руках доля суддів?
Для цього суддів призначатимуть без 5-ти річного випробувального терміну і одразу пожиттєво.
З дня набрання чинності цим законом судді судів загальної юрисдикції, які призначенні на посаду судді вперше і в яких до дня набрання чинності цим законом не закінчився 5-річний строк перебування на посадах суддів набирають статусу суддів призначених безстроково,
— каже Голова КСУ В'ячеслав Овчаренко
Бути суддею чи не бути — тепер вирішуватимуть не три владні суб'єкти, а два. Із трикутника випадає парламент. Доля судді буде — в руках вищої ради юстиції і президента. Вищу раду юстиції формуватимуть теж по-новому. До її складу входитимуть переважно судді.
За таких умов, щоб стати суддею раз і на все життя потрібно дві речі: сподобатися майбутнім колегам по цеху та особисто президенту. Також важливим для утримання на посаді буде — не зрадити їхніх очікувань.
Посилить незалежність суддів саме те, що парламент не братиме участь у призначенні вершителів правосуддя. Так вважає влада. Мовляв, всі роки незалежної України судді шукали компроміс з нардепами.
Зробити суддів незалежними — вимога Європи
Президентський законопроект змін до Конституції, до слова, скерували в конституційний суд більшістю голосів Верховної Ради три тижні тому. Але зараз на зміст документу опозиція і влада має різні погляди.
Якщо підпис президента — формальність, навіщо цю ж церемоніальну функцію забирати у Верховної ради — дивуються юристи. Зараз почути сумніви щодо кандидатури судді можна, бо у парламенті дискутують різні політсили. Зі змінами в конституції призначати і звільняти будуть мовчки.
Верховна Рада — це дуже складний орган, але там є якісь різні сили. А зараз все монополізується: президент одразу призначатиме пожиттєво. Ці рішення готують для нього відповідні його помічники і підрозділи адміністрації, і тому сказати, що ці підрозділи є менш зацікавленими чи більш чесними, ніж Верховна Рада я б не став”,
— вважає адвокат Ігор Хасін
Члени конституційної асамблеї, між тим, розробляли інший законопроект, який би гарантував незалежність суддів. Але президентські пропозиції були першими, варіант науковців — так і не доробили. Вони ж пропонували повністю ліквідувати вплив будь-якої влади.
Разом із суддями пожиттєвою влада хоче зробити і посаду генерального прокурора. Але щоб всі ці правки стали реальністю — потрібні 300 голосів у парламенті. Отже, без підтримки опозиції не обійтися. Голосувати за зміни до конституції можна не раніше наступної сесії, тобто 2014-го року.
У центрі Разумкова між тим провели соцопитування серед експертів. Опитали півторисотні юристів, адвокатів і прокурорів. Те, що пропоновані зміни дійсно посилять незалежність суддів , вважають лише 14 % правників.