Підсумки тижня: Міжнародна коаліція продовжує кампанію проти Каддафі
Міжнародна коаліція продовжує військову кампанію проти лівійського режиму.
Літаки союзників регулярно завдають ударів по позиціях урядових військ. Зокрема бомбардувань зазнали військові бази, бронетехніка, об’єкти у Тріполі та інших містах. Зруйновано також і резиденцію Муамара Каддафі.
За тиждень операції знищено систему ППО та військово-повітряні сили Лівії. Влада країни, тим часом, заявляє про численні жертви серед мирного населення, захист якого і є ціллю військової операції. Перших втрат зазнали і союзники. У вівторок стало відомо, що у Лівії впав американський винищувач "F-15 eagle". Двоє членів екіпажу врятувалися. За даними військових, винищувач зазнав аварії не внаслідок ворожого вогню, а через технічні несправності.
Попри авіаудари, на Заході і Сході країни тривають бої між повстанцями і урядовими силами. Ареною запеклих боїв стали міста Зінтан та Місрата. Наразі і військова операція не приносить відчутного результату. Приміром, у Тріполі населення і далі підтримує Каддафі і готове боронити місто від сил коаліції.
“Ми нікого не боїмося, ні Франції ні Італії, ці країни ніщо проти Лівії”, - каже працівник пункту обміну валют Ісхам.
Тим часом НАТО погодилося перейняти на себе управління операцією коаліції. Зокрема північноатлантичний альянс відповідатиме за зону, вільну від польотів. На початку кампанії перші скрипки у військовому оркестрі грали Франція, США і Велика Британія. Згодом приєдналися Іспанія та інші країни.
Підтримала коаліцію навіть Туреччина, яка спершу критикувала дії союзників. Турецький парламент дозволив участь військових кораблів у морській блокаді поблизу лівійських берегів. Втім, Анкара навідріз відмовилася надсилати літаки та солдатів для участі в операції.
“Турецькі літаки та солдати ніколи не стануть скидати бомби чи стріляти у своїх лівійських братів”, - каже прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган.
Тим часом, відмовилася від участі в операції Німеччина. Берлін заявив, що не бажає бути втягнутим у збройний конфлікт, і відкликав свої кораблі та військових з усіх операцій які проводить НАТО у Середземному морі. Зокрема призупинив участь у протитерористичній операції "Активні зусилля".
Але, воює міжнародна спільнота проти Каддафі не лише зброєю. Лідери країн ЄС вирішили накласти ембарго на імпорт нафти та газу з Лівії. Таким чином непокірному полковнику хочуть перекрити канали для фінансування бойових дій проти повстанців.
“Ми уникли масштабного кровопролиття і врятували тисячі життів. Військові операції припиняться зразу, як тільки ми переконаємося в безпеці мирних мешканців. З початку цієї кризи Євросоюз був на передовій, запровадивши санкції проти Лівії. І ми погодилися посилити ці санкції, щоб Каддафі не отримав кошти на ведення війни від продажу нафти та газу”, - каже голова Ради ЄС Герман ван Ромпей.
Тим часом іноземні держави евакуюють своїх громадян з Лівії. Серед них і Україна. До гарячої точки відправили великий десантний корабель Військово-Морських сил "Костянтин Ольшанський". Крім екіпажу, на борту перебуває підрозділ морської піхоти. Судно має намір евакуювати громадян нашої держави з бунтівної країни. Літаками з гарячої точки додому вже повернулися понад півтисячі українців. За різними підрахунками в Лівії ще залишилось від 2 до 3 тисяч наших громадян.
“В нормальних умовах ми можемо до 500-600 чоловік взяти, якщо потрібно будемо робити кілька рейсів. Скільки потрібно всіх вивеземо, наших громадян всіх заберемо”, - каже командувач ВМСУ ЗСУ Віктор Максимов.
Проблем лівійська війна завдала і росіянам. Керівництво Федерації постало у кумедному світлі, коли почали лунати цілком протилежні коментарі подій у Лівії від перших осіб. Прем’єр-міністр Володимир Путін порівняв військову операцію з хрестовими походами. А президент Дмитро Медведєв ледь не висварив його за це.
Наразі, експерти навіть не беруться прогнозувати, коли закінчиться протистояння. Адже Каддафі здаватися не збирається, а повстанці, як і сили коаліції, заявляють про готовність до затяжного конфлікту.