Підсумки тижня: Moody's знизило рейтинг України

28 вересня 2013, 20:30
Читать новость на русском

Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинг єврооблігацій України.

Західний рейтинг - не "істина в останній інстанції"

На думку експертів, це означає, що українська економіка ще не банкрут, але вже варто очікувати проблем з поверненням боргів. За оцінками "Мудіс", в України найгірший рейтинг на території Євразії.

Водночас два інші провідні рейтингових агентства - Fitch та Standard & Poor's - оптимістичніше дивляться на ситуацію в Україні. Вони розглядають Україну як проблемну, та все ж платоспроможну державу.

“Є три рейтингових агентства. І, за статистикою, одне з трьох завжди відноситиметься до України більш негативно. Це не означає, що воно має більше рації. Це просто визання того, що є проблеми", - говорить експерт з фінансових ринків Павло Ільяшенко.

Фінансовий аналітик Олександр Разуваєв погоджується, що міжнародні рейтинги - це не істина в останній інстанції. Особливо після того, як вони у 2008-му році не змогли передбачити крах американського банку Lehman Brothers, а відтак - початок глобальної економічної кризи.

Зниження рейтингу "Мудіс" пояснює, зокрема, відсутністю домовленостей з МВФ і низьким рівнем золотовалютних резервів. Утім, економіст Олександр Михайленко каже, що запасів казни достатньо:

“Ситуація, безперечно, не ідельна... але в резервах зараз знаходиться більше 20 млрд доларів... Відповідно, потенціал ще є, критична точка не досягнута".

На думку експерта, закордонні аналітики складають рейтинги переважно на даних статистики, при цьому не беруть до уваги реальну ситуацію в країні.

Погані рейтинги пророкує і Росія

Погані перспективи українській економіці пророкують не лише на Заході, а й на Сході. Зокрема, радник російського президента Сергій Глазьєв вважає, що Україні без російської підтримки не уникнути дефолту. Прогнозують і валютну кризу. Втім, український прем'єр-міністр в ефірі російського державного телеканалу заперечив апокаліптичні прогнози московських чиновників

Микола Азаров заперечує, що відновлення кредитування МВФ залежить від підписання Угоди про асоціацію із Євросоюзом. Утім, експерти вважають, що асоціація значно підвищить довіру кредиторів до України, крім того, посилить позиції уряду на переговорах з Росією.

Негативні прогнози роблять ті, хто боїться успішності Угоди

У Євросоюзі також не вірять у дефолт України. Як заявив посол ЄС в Україні Ян Томбінський, негативні прогнози щодо України роблять ті, хто боїться успішності Угоди про асоціацію. На його думку, підписання документа, навпаки, матиме оздоровчий вплив на українську економіку.

Більше того, тепер і в Росії заговорили про те, що зона вільної торгівлі України з ЄС стане проблемою для Митного союзу. За словами міністра торгівлі Євразійської економічної комісії Андрія Слепньова, доступ російських виробників на український ринок буде ускладнено через підвищення конкуренції з товарами виробництва країн ЄС.