Підсумки тижня: Окупанти взяли під контроль українські військові частини в Криму

29 березня 2014, 22:18
Читать новость на русском

24 березня одна з останніх українських частин у Криму стала російською. Чого чекати від російської армії на кордоні вже з материковою Україною – невідомо.

Вибір між Україною та Росією

Поранених немає, є кілька легкопоранених, ви бачите все у мене на обличчі, коли на вас біжить людина і стріляє з автомата, а у вас нічого немає..., – розповідає заступник командира батальйону морської піхоти у Феодосії Володимир Баранюк.

Морський тральщик "Черкаси" був останнім кораблем під українським прапором у Криму. У вівторок чергова спроба штурму окупантам вдалася. Екіпаж відбивався понад 2 години, а український прапор на кораблі майорів ще до ранку середи.

Ці дві яскраві історії та декілька інших – радше виняток з правила. Міноборони визнає: тих, хто вірний українській присязі, і тих, хто залишається у Криму служити Росії – 50 на 50. Однак реальна картина, вочевидь, дещо інша. Навіть з півтисячного батальйону Феодосії у четвер на плацу президентського полку у Києві марширувала лише третина. Ще менше служити в Україні буде морських піхотинців з Керчі.

У мене в батальйон практично 80% особового складу місцеві і вже ніби отримують російські паспорти і продовжують у складі частин Російської Федерації, – розповів командир батальйону морської піхоти у Керчі Олександ Саєнко.

Російські війська на кордоні

Не виключено, що перевірку на вірність Україні військовим доведеться проходити і на материку. Українська розвідка вже нарахувала близько 100 тисяч російських військових уздовж кордону. Надходить інформація, що люди та техніка постійно прибувають.

Про 30-тисячну армію росіян на українських кордонах каже розвідка США, яка попереджає, що загроза вторгнення на материкову Україну вища, ніж вважали раніше. Цього тижня на північному-східному кордоні помічено елітні танкові та гвардійські підрозділи російської армії.

Розповсюдження чуток про порушення тої чи іншої ділянки кордону і підхід реальних колон техніки до державного кордону, потім вони відходять в тил. Це намагання через територію України проїхати організованим группам, – вважає голова Державної прикордонної служби України Микола Литвин.

Кордон з Росією та Придністров'ям під посиленим контролем. Прикордонники стабільно затримують російських військовслужбовців у цивільному та провокаторів зі зброєю.

Путін намагатиметься відтворити кримський сценарій. Через прозорий кордон будуть перекидатися війська, без розпізнавальних знаків, погонів і таке інше, і потім діяти з сепаратистами, – наголошує координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук.

В очікуванні на рішення Путіна

Здійснити такий план без бодай мовчазної згоди місцевого населення нереально. Луганськ – 30 кілометрів до кордону з Росією. Зустріти російського солдата як ворога чи визволителя. Питання, в якому до єдності на сході далеко.

І прихильники України, і ті, хто прихильники Росії, дійсно перебувають в стані напруги, вони чекають якихось провокацій, у них страх в очах, який рано чи пізно знайде свій прояв, – коментує політолог Валерій Архіпов.

Дещо менша напруга в Одесі, хоча звідси рукою подати до контрольованого Росією Придністров'я. Але останні соціологічні дослідження дають надію: більше 80 % одеситів не хочуть бачити на своїй землі кремлівські війська.

З опором складніше, звичайно, трішечки. Молодь несильно хоче в армію і дуже сильно поширені чутки про те, що вже у військкоматах йде низка підкупу для того, щоб тільки не отримати повістку, тільки не мобілізуватися, – розповідає політолог Геннадій Чижов.

Українська армія і далі у стані часткової мобілізації. Війська стягнули до східного кордону, а на Харківщині протягом наступного місяця триватимуть масштабні навчання.

Ми в стані повністю блокувати любі провокації на наших північних східних, південних кордонах, – заявив голова Адміністрації Президента Сергій Пашинський.

Паралельно влада взялася перевіряти бомбосховища, не лище у прикордонних містах, а й у Києві.

Для того, щоб підготувати бомбосховище для прийому людей потрібно 12 годин – це якщо воно в належному стані, але практично всі підземні сховища в Україні збудовані в радянські часи і далекі від ідеального стану.

Допомогти з ремонтом проситимуть бізнес, привести до ладу обіцяють до осені. А поки, запевняють, у підвалах, метро та паркінгах - раптом що – місця вистачить усім. Загроза вторгнення на матрикову Україну зберігається. Чи перетнуть російські війська кордон, біля якого знаходяться так близько – відповідь в голові однієї людини.

Не можна в березні людей кинути в диряві ці якісь палатки і розраховувати, що в них буде високий бойовий дух протягом ще півроку. Путіну теж треба щось робити: або наступати, або відводити війська, – підсумував координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук.