Підсумки тижня: Операція "врятувати гривню"

24 листопада 2012, 21:01
Читать новость на русском

Влада тестує на міцність витримку громадян. Перспектива запровадження у державі валютного податку в обсязі 15% від обсягу продажу збурила інформаційний простір.

Влада намагалася змусити продати валюти
Приголомшені громадяни не розуміли, чи бігти здавати свої зароблені статки, щоб накупити доларів, чи витрачати заощадження на великі покупки.
Але, на думку низки фінансистів, таким чином українська влада вирішила випробувати на міцність витримку громадян та примусити їх поділитися валютою заради порятунку гривні. Щоб Нацбанку не довелося витрачати залишки резервів на підтримку курсу та стабілізувати ситуацію на міжбанку.
“Цей законопроект ніхто й не збирався ухвалювати. Насправді - це була провокація з боку влади. Суть її дуже проста: злякати на сьогоднішній день людей. Які за різними оцінками, тримають близько $70 млрд у кишенях. І люди багато хто побіг. І зараз ми можемо побачити певне укріплення гривні. Але в дуже короткий період”, - розповідає колишній в.о. міністра фінансів Ігор Уманський.
“Я так думав, що через 2 місяці цей законопроект взяли б і відмінили. І зробили б спробу - українці понесуть валюту, злякаються цього чи ні. А по великому рахунку оподатковувати ті речі, не від бізнесу. Тобто бізнес оподатковується, а не те що вдома людина тримає заощадження. І сплачувати 15%. Ну 1%, ну 0,5% ще можна, а 15% - це грабунок”, - вважає голова ради Асоціації українських банків Станіслав Аржевітін.
За тиждень обсяг продажу валюти зріс на 50%
Втім, задумана владою операція "врятувати гривню" вже дала перші результати. За тиждень населення збільшило на 50%.обсяг продажу валюти
Стверджують у Нацбанку і продовжують переконувати, що задум запровадити валютний збір права громадян не обмежить, більше того, він дозволить відновити довіру до фінустанов і гривні. Оскільки стимулюватиме українців нести долари до банків та класти їх на депозитні рахунки.
“Під цей закон не попадають валютні вклади населення, які були у банку понад 30 днів, не попадають відсотки виплачені за цим вкладом. Не попадають грошові перекази від наших громадян, які працюють за кордоном і переказують кошти родичам в еквіваленті до 150 тисяч гривень”, - пояснює голова Комітету із запобігання недобросовісним операціям Юрій Горшков.
НБУ
Банкіри кажуть, що валютний ажіотаж необхідно спинити
Тим часом регулятора ринку підтримують і банкіри. На їхню думку, валютний ажіотаж серед населення просто необхідно спинити, адже інакше він неминуче нашкодить економіці.
“Дається розумна альтернатива. Занеси гроші в банк, далі користуйся. Візьми картку доларову, плати в гривні у гастрономі і у тебе не буде податку”, - каже голова правління “Укрсоцбанку” Борис Тимонькін.

У НБУ чекають, що депутати ухвалять закон
Зазначимо, , відправивши його на доопрацювання. Проте в Нацбанку відступати не збираються. Кажуть, депутати просто не зрозуміли основну суть документу, мовляв, він спрямований на боротьбу зі спекулянтами.Верховна Рада поки не підтримала відповідний законопроект
Для населення ж незручності від цієї фіскальної ініціативи будуть мінімальними. До запровадження податку на продаж валюти в Нацбанку обіцяють зробити двомісячний перехідний період. Відтак українцям дадуть час, аби визначитися, у чому зберігати заощадження.