Підсумки тижня: Опозиція вимагає повернення до Конституції 2004 року, регіонали тягнуть час

8 лютого 2014, 19:01
Читать новость на русском

Цілий тиждень опозиція як мантру повторяла, що потрібно негайно повернутися до Конституції 2004 року. Вважають, що саме це буде шляхом до вирішення політичної кризи в країні.

"Доповідаю людям, які стоять тут на мітингах біля Верховної Ради,законопроект про внесення змін до Конституції України щодо повернення до парламентсько-президентської форми правління у Верховні Раді немає і не зареєстровано", - повідомив голова ВР Володимир Рибак.

В Україні повинні бути скасовані диктаторські повноваження чинного Президента

"В Україні повинні бути скасовані диктаторські повноваження чинного Президента, в Україні повинна бути відновлена українська Конституція, баланс влад, за яким саме ВРУ формує Кабінет міністрів України і уряд підзвітний і відповідальний перед обраним народом України органом, а саме українським парламентом", - сказав лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк.

Регіонали на словах ніби й не проти змінити Конституцію, однак наполягали на довготривалому процесі. Пропонували створити тимчасову комісію, яка протягом півроку напрацює новий головний документ країни. Шукали консенсусу на підвищених тонах.

Численні переговори в кабінеті спікера не увінчалися успіхом. УДАРівці пропонували працювати в сесійній залі весь лютий, аби знайти рішення, якого так чекає Майдан. Більшість категорично відмовилася.

Вони затягують час для того, щоб отримати відповідні консультації з Кремля

"Вони затягують час для того, щоб отримати відповідні консультації з Кремля", - сказав лідер фракції "Свобода" Олег Тягнибок.

Депутати розійшлися на частковому компромісі. Заради нього, можливо, зберуться на позачергове засідання наступного тижня.

"Конституційний Суд повинен відмінити своє незаконне рішення, яке було прийняте три роки тому і після цього ми можемо сідати і говорити про новий варіант Конституції", - вважає лідер фракції "Удар" Віталій Кличко.

"Якщо буде напрацьований документ і фракції будуть готові за нього голосувати у сесійний залі, тоді нас нічого не стримує і позапланове засідання Ради буде проведено. Якщо документ ухвалять усі фракції - буде позачергове засідання", - пообіцяв лідер фракції ПР Олександр Єфремов.

Українські політики безпорадні у вирішенні політичної, соціальної та економічної кризи. Відповідальність за розв'язання внутрішньої ситуації вони переклали на зовнішніх гравців: Російську Федерацію та Захід, - кажуть експерти. Хто погодиться дати гроші Україні, яка перебуває на межі дефолту - той і буде диктувати свої умови.

Той, хто дасть гроші, буде диктувати свої умови

"Якщо сьогодні Путін пообіцяє Януковичу гроші, то він буде диктувати умови і щодо кандидатури прем'єр-міністра і щодо подальшої політики ну принаймні на найближчі три місяці, якщо він цього не зробить, то в гру вступить міжнародний валютний фонд і західні фінансові структури, які теж будуть виставляти свої умови", - сказав аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва.

Якщо ж Росія дасть наступний транш 15 мільярдного кредиту, тоді конституційної реформи годі й чекати, - переконані експерти. До того ж з російської сторони неодноразово звучали заклики до силового придушення повстання та федералізації України.

Поки Президент їхав у Сочі, Європарламент ухвали чергову резолюцію щодо України. Там вперше появився заклик до Росії зупинити надмірний тиск, спрямований на підрив незалежності України. Також Європарламент просить міжнародні структури ЄС виділити Україні фінансову допомогу. Однак жодних санкцій до українських чиновників. Натомість є заклик до демонстрантів утриматися від застосування сили, а опозиції радять діяти помірковано і відокремитися від радикальних націоналістів.

"Мене дивує позиція деяких євродемократів, які зараз проявили свою реальну позицію щодо України, натомість представники народів європейських країн сказали, що вони солідарні з українськими громадянами", - вважає заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

У Європарламенті не впевнені, що Україна сама зможе зупинити кризу власними силами і готові надати допомогу. Поки, у вигляді чергової місії. А з призначенням нового уряду, можливо і грошову.