Підсумки тижня: США прослуховували всю Європу

26 жовтня 2013, 18:02
Читать новость на русском

США через бажання знати більше зіпсували стосунки з європейськими союзниками. Спершу стало відомо, що Вашингтон перехопив 70 мільйонів телефонних дзвінків у Франції. Далі - ще цікавіше. Американці могли прослуховувати саму Ангелу Меркель.

Обама запевнив Меркель, що її не прослуховували

Обуренню французької та німецької влади не було меж. На килим відразу ж викликали послів США. Виправдовуватися довелося особисто і Бараку Обамі. Йому своє невдоволення у телефонній розмові висловила Ангела Меркель.

“Шпигувати за друзями - так не годиться. Я казала це президенту Обамі в червні, в липні, і навіть вчора під час телефонної розмови. Тут ідеться про всіх німецьких громадян, не лише конкретно про мене. Тепер нам треба відновлювати партнерську довіру, яка колись існувала”, - сказала канцлер Німеччини Ангела Меркель.

За даними німецьких ЗМІ, США відстежували телефон Ангели Меркель з 2009-го до 2013-го року. Вашингтон звинувачення відкидає. Президент Обама особисто запевнив Ангелу Меркель, що зараз її “ніхто не слухає”.

“Барак Обама та Ангела Меркель обговорили по телефонну підозри у прослуховуванні. Президент запевнив канцлера, що США не відстежують та не відстежуватимуть її розмов. Сполучені Штати переглядають методи, які використовують для збору інформації”, - повідомив прес-секретар Білого дому Джей Карні.

Європа вирішила не сваритися зі США, але просто так питання не залишила

Втім, такі запевнення не дуже заспокоїли європейських лідерів. Саміт ЄС, який мав бути присвячений економіці та проблемі мігрантів, перетворився на обговорення скандалу з американським прослуховуванням. Попри це, Ангела Меркель заявила, що Німеччина і США залишаться союзниками. Підтримали німецького канцлера й інші лідери.

“Ми розпочнемо обговорення проблеми з американцями, і до кінця року встановимо чіткі рамки співпраці. Зараз важко встановити, що було в минулому, однак, що буде в майбутньому залежить лише від нас”, - сказав Президент Франції Франсуа Олланд.

До німців та французів скоріш за все таки приєднаються й інші європейські партнери. За даними італійських ЗМІ, Агентство національної безпеки США і Британський центр урядового зв'язку відстежували внутрішню комунікацію італійського уряду і військових відомств країни.

А британське видання The Guardian оприлюднило інформацію, згідно з якою Вашингтон, починаючи з 2006-го року, стежив за комунікацією 35 світових лідерів. Йдеться про телефонні дзвінки, SMS-повідомлення, електронну пошту.

“Ми не можемо просто взяти й змиритися з цим систематичним шпигунством. Треба вжити заходів, і діяти не розрізнено, бо Бельгія для цього надто маленька, треба діяти на рівні усього Європейського Союзу”, - заявив прем’єр-міністр Бельгії Еліо ді Рупо.

Американські спецслужби, нагадаємо, опинилися у центрі скандалу після того, як колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден у травні почав оприлюднювати дані про масштабні програми стеження. З того часу періодично з'являється інформація про нові жертви діяльності Агентства національної безпеки США.

Міжнародний скандал торкнувся і України

Ще влітку до скандалу з прослуховуванням притягли і Україну. З’явилась інформація, що сервери глобального стеження можуть знаходитися і у Києві. Щоправда, вітчизняні спецслужби подібною інформацією не зацікавилися.

Що ж до українських реалій, то Конституція гарантує українцям таємницю персональних розмов. Прослуховування телефонів - це кримінальна відповідальність. За грати можна втрапити до 7 років. Єдиний виняток - санкція суду.

“Дуже багато політиків користуються мобільними операторами інших країн – так, це дорого, проте це дає змогу себе убезпечити”, - каже директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

Щоправда, навіть закордонний мобільний номер не захищений в Україні, переконує екс-голова Служби безпеки Валентин Наливайченко.

“Йде контроль за телефонами представників опозиції. І я хочу заспокоїти владу: їх також контролюють... Для чого їх контролюють? Аби їх бізнес поставити під питання”, - каже голова СБУ 2009-2010 років Валентин Наливайченко.

За словами фахівців, українським політикам скоріше варто боятися доморощених слухачів, ніж американських. Якщо ж останні когось і слухають в Україні, то, скоріше, представників російських еліт, які для спецслужб США набагато цікавіші за українських діячів.