Підсумки тижня: страйки педагогів пройшли по всій Україні

27 березня 2011, 18:30
Читать новость на русском

Весна на календарі - на вулицях страйки. Тиждень в Україні розпочався протестами освітян - у понеділок пікетували регіони, у вівторок столиця.

У Києві зібралось близько 10 тисяч вчителів. Вимога одна - підвищити зарплати на 20%.

“Ми вимагаємо нормальних умов праці таких як в Європі. Якщо вони нас в Європу ведуть, то хай дають нормальні зарплати аби вистачило принаймні на харчі, а не лише на комунальні послуги”, - каже страйкар з Києва Надія Мазуркевич.

Обурені вчителі намагались перекрити вулицю Грушевського перед Кабміном. Однак не встигли - освітян оперативно відтіснили на тротуари міліція й автівки, що в’їжджали просто у натовп. Організатори страйку вчителів тим часом заспокоювали.

“Кулаками і криком, і під колеса падати - це не вихід. В нас ведеться розмова з Мінфіном, з Мінсоцполітики, з нашим міністерством - але не все зразу”, - каже заступник голови профспілки працівників освіти України Євген Нікітюк.

Не одразу, але вже наступного дня. Принаймні на словах. Уряд вирішив, що 350 тисяч освітян отримають 20% надбавку до окладу. Щоправда лише з вересня, а до того часу уряд шукатиме потрібні на це 400 мільйонів гривень. У кабміні переконують де взяти гроші - думали і раніше. Мовляв рішення про підвищення зарплатні ухвалили ще торік, а чому про це не знали самі вчителі Азаров спитав у профільного міністра Табачника.

“Я вкрай незадоволений, Дмитре Володимировичу, тим, що ви виявилися нездатним вирішити це питання вчасно і без конфліктів. Ви навіть не вийшли до вчителів, не знайшли потрібних слів для своїх людей. Роблю вам суворе попередження", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Суворе попередження усій владі цього тижня виніс автомайдан. У понеділок невдоволені зі Сходу та Заходу країни рушили на Київ через майже 20 найбільших міст України.

“Ми по нашій області поїдемо, розкажемо для чого ми це робимо. Послухаємо їх просьби та думки. І поїдемо далі. Ми будемо об’їжджати всі обласні центри сходу України. До нас будуть приєднуватися люди, які захочуть взяти в цьому участь”, - каже голова незалежної профспілки підприємців Луганщини Ігор Запрудський.

“Автопробіг проти погіршення життя вже сьогодні. Сотні протестувальників зі Сходу та Заходу України протягом тижня їхали до столиці, аби висловити владі своє невдоволення податковою, пенсійною та іншими непрозорими на їх думку реформами”, - каже журналіст Ярослав Кречко.

До Києва доїхало менше ста автомобілів. Учасники Автомайдану розповідають - їх могло би бути більше, але не брати участь в акції підприємців погрозами відмовляла влада.

“Власне наше РВД по своїй ініціативі чи по указці зверху, саме наші машини з Гайсина, 2 машини було, вони погрожували водіям. Сказали, щоб не повертались як поїдете на Київ, водії відказались їхати”, - каже учасник Автомайдану Олександр.

А колони тих, хто поїхав, раз-по-раз зупиняли даівці. Такими повідомленнями протягом тижня рясніли стрічки новин.

“Я коли читаю в Інтернеті, то сміюся, що говорять, що ДАІ затримує колону автівок. Просто ця акція не викликає ніякого ажіотажу, а як ажіотаж підігріти – потрібно сказати, що міліція всіх затримує”, - каже міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов.

Їх зустрічали з барабанами десятки киян. Для всіх автомобілів місця для паркування не знайшлося. Тих, хто не встиг - з Європейської площі попросили.

“Влада веде себе абсолютно нахабно, не як народна, а як антинародна, їхні реформи – це гарна обгортка”, - каже учасниця акції Ольга.

Втім, за словами експертів, такої думки лише третина населення, іншим громадянам не до протестів, однак і вони невдоволені владою, бо уявляють себе окремо від держави. Це і використовують політики.

“От ви нам зробіть, бо нам треба - мають право - демократія. Те, що це не досягне мети, яку вони перед собою ставлять - теж правда. А Ті люди, які це організовують - вони своєї мети досягнуть”, - каже соціальний психолог Олег Покальчук.

Однак у Кабміні реагувати на народне обурення таки обіцяють. Мовляв, дадуть відповідні доручення і врахують думки у розробці законопроектів. Але спочатку чекають конкретних пропозицій - поштою або безпосередньо в канцелярії.

“Ми будемо просити, щоб організатори надали нам вимоги. Щоб можна було реагувати на ці вимоги і якісь дії здійснювати пізніше, але ми поки що вимог не бачили”, - каже представник Кабміну Олександр Ільєнко.

Головна вимога автомайданівців - звільнення Миколи Азарова. Втім навіть якщо раптом бажання протестувальників буде виконано - це навряд чи зупинить масові акції по Україні, переконують політологи.

“Ситуація настільки гостра насправді, як реагує населення, воно реагує не тільки тому що стало важче жити, зрозумійте мене правильно, а тому що немає перспективи і це буде дуже довго, і це відчуття що це буде не півроку, а набагато довше, і все буде набагато гірше”, - каже політолог Віктор Небоженко.

Нині ж в Кабміні аж надто неугодних громадськості міністрів вистачає. Відтак поки Дмитро Табачник, Анатолій Могильов чи Сергій Тігіпко - сидять в урядових кріслах - особливих приводів для протестів їх учасникам та організаторам схоже шукати не доведеться.