Підсумки тижня: У Брюсселі пройшов саміт Україна-ЄС
Саміт Україна-ЄС, який 2 місяці відкладали, таки провели. У Брюсселі вище керівництво України та Євросоюзу. Перші вкотре заявляють про наміри, другі - знову нагадують про вимоги.
“Назріла необхідність якісного посилення відносин України і Європейського Союзу. Нинішнього року ми маємо зробити вирішальний крок до цього шляху - підписати Угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом”, - сказав Президент України Віктор Янукович.
Євросоюз висловив свої вимоги
“Нам потрібно, щоб три основні вимоги призвели до конкретних результатів. Ми очікуємо рішучих дій у трьох основних сферах: зміни у виборчому кодексі, загальні політичні та економічні реформи, та конкретні дії у питанні вибіркового правосуддя. Це реальні та видимі вимоги, які повинні бути виконані у короткий термін”, - сказав президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу.
З Брюсселю чиновники привезли меморандуми про співпрацю та договір про макрофінансову допомогу. Підсумок зустрічі спільна заява та висновок: над євроінтеграцією Україні доведеться попрацювати.
Вимоги Євросоюзу вже традиційні. І хоча дедлайнів їх виконання Києву ніхто не ставить, кажуть прямо: якщо Угоду про асоціацію не підпишуть на саміті восени, про європейські прагнення українці можуть надовго забути.
Вимоги європейців прописані у плані уряду. Тут йдеться і про зміни КПК, виборчий кодекс, реформу прокуратури та судів. Та про першочерговість заходів говорить лише назва. Виконати план збираються протягом року.
Вимоги прописані у плані уряду
“Є оперативні законодавчі акти, які необхідно прийняти до листопада і ввести їх в дію. Тобто це наше завдання в контексті європейської інтеграції. Виконання цього завдання передбачає близько 40 законодавчих актів”, - повідомив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Нардепи оптимістично заявляють, що на ухвалення всіх документів вистачить дві сесії. Треба тільки, щоб Кабмін не підкачав і швидко подав усі законопроекти.
“Половину законів прийнято, їх потрібно просто вдосконалити, половину законів ми маємо ще прийняти. От саме закони, що стосується лібералізації візового режиму, боротьби з корупцією, так само виборчий кодекс, закон про суддів”, - каже народний депутат від партії УДАР Ірина Геращенко.
“За великим рахунком вже на сьогоднішній день є над чим працювати. Але очевидно, оці поступлення нових законодавчих ініціатив будуть тривати. Ключові диспозиції в галузі законодавства подають представники Кабінету Міністрів”, - сказав народний депутат від Партії регіонів Олег Зарубінський.
Опозиціонери чекають, що Луценка і Тимошенко відпустять
Експерти переконані: влада нарешті зрозуміла, що вирішення питання Луценка й Тимошенко не уникнути. Опозиція вже чекає звільнення своїх соратників.
“Українське керівництво відреагувало на ці речі, пов’язані з політв’язнями, тому що Янукович тричі поспіль впродовж одного тижня сказав про те, що найближчим часом ці питання будуть вирішувати. Ми побачили, що принаймні поставити ці питання так, щоб українське керівництво почуло, Європейському Союзу нарешті вдалося”, - каже експерт з міжнародних питань Олександр Палій.
“Я впевнений, що до травня вийде Луценко, будуть певні позитивні речі, на дипломатичній мові позитивна динаміка у справі Тимошенко після рішення суду, Європейського суду з прав людини, він вже буде у березні”, - сказав народний депутат від "Батьківщини" Микола Катеринчук.
Янукович не хоче відмовлятися від Митного союзу
Тепер Янукович вимагає від уряду виконання усіх європейських вимог, але й про Митний союз наполягає не забувати.
“Вимагаю від уряду забезпечити безумовне виконання домовленостей, що були досягнуті з керівництвом Європейської ради та Європейської комісії. Водночас переконаний: нам слід продовжувати активний пошук взаємоприйнятної моделі співпраці з Митним союзом”, - заявив Президент України Віктор Янукович.
“Я не хочу нікого обнадіювати, вважаю, що пошук формату взаємодії між Україно та Митним Союзом важливі питання, але разом з тим, на політичному рівні така можливість поки на сьогоднішній день розглядається як малоймовірна”, - сказав посол РФ в Україні Михайло Зурабов.
Через тиждень після брюссельського візиту Янукович їде у Москву. Тоді й можна буде казати, що, зрештою, виконуватиме Україна.
Експерт: Україні не вірять
“Критерії, індикатори, які є предметом розмов, діалогу з ЄС, деякі з них орієнтуються на виконання в листопаді, тобто фактично напередодні саміту. Не міністерства будуть вирішувати ключові питання євроінтеграції. Ключові питання може вирішувати Президент України, у нього зараз настільки сконцентровані важелі впливу на різні гілки влади, що він може це зробити”, - розповів заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.
“У своїх деклараціях і Рада Європи, і Рада міністрів Європейського Союзу нам на це вказували, що Україна своїх обіцянок не дотримується. Нам не вірять, ціннісні декларації не відповідають нашим реаліям”, - каже експерт з питань безпеки Леонід Поляков.
ЄС тим часом очікує перших результатів вже у травні. На підставі того й вирішуватиме, як далі працювати з Україною і про що говорити у Вільнюсі в листопаді.