Підсумки тижня: У Врадіївці зґвалтували та ледь не замордували 29-річну жінку
Невелике хліборобське селище Врадіївка на півдні України вибухнуло народним гнівом. Двох місцевих міліціонерів звинуватили у жорстокому побитті та зґвалтуванні місцевої жительки.
Селяни штурмували Врадіївську міліцію
Обурені повільним розслідуванням, селяни пішли на штурм місцевого відділку прокуратури і міліції.
У 29-річної Ірини Крашкової пробитий череп, понівечені статеві органи, розірвані вухо, губи і щока. Кривдників вона назвала. Двох підозрюваних – лейтенанта міліції Поліщука і таксиста Рабіненка затримали одразу, а третього, на кого вказала потерпіла, – капітана міліції Дрижака – навпаки, швидко відправили у відпустку. Мовляв, у нього тієї ночі було алібі. Жителі Врадіївки кажуть, що Дрижак – хрещеник начальника обласної міліції.
Жертва першим образом сказала, що її ґвалтував Дрижак. Так вони оцих взяли – Поліщука і Рябіненка, а Дрижаку не пред'явили ніяких обвинувачень. Це людей обурило, тому що не можна більше витримати. Сказали ж, що так і так, а вони його вигороджують. Чого вигороджують – бо високі чини стоять за ним,
– розповіла мешканка Врадіївки Любов.
Побачивши Дрижака на волі, селяни почали масово збиратись під вікнами місцевого відділку. Дійшло до погрому.
У Врадіївці переконані: Ірина Крашкова вижила чудом
Адже в попередні роки у селищі було вбито дві дівчини, одну з них також ґвалтували. Злочинців так і не знайшли.
“Дитину мою так само зґвалтували, вбили, і закинули в яму. Осталася в нас внучка, ми її виховуємо з дідом. Оце моя донька – перша, через півроку другу знайшли у ставу, і це третя. Ну, бачите, вона жива, і вказала, хто. А наші неживі, і ніхто не міг довести”, – розповідає мама вбитої Віти Яковецької Людмила.
Врадіївці кажуть – напали на відділок, бо терпіти більше несила. Адже для них це – місце, де катували, доводили до самогубства, вибивали показання і вимагали гроші.
“Крапля по краплі накопилася ця злоба на ці безчинства. Просто безправ'я, я сам свого часу добивався справедливості, коли працював директором маслозаводу, який намагались розвалити, і звертався тоді в прокуратуру, і тримали мене два дні в наручниках тут в міліції – все це я знаю”,
– розповів житель Врадіївки Микола.
У Врадіївці зібралися міліцейські чини
Після народного бунту до Врадіївки з Києва приїхали високі міліцейські чини. Місцевих керівників відсторонили від справ. Приймають скарги на роботу відділку – селяни несуть їх десятками. Тим часом, міністр Віталій Захарченко сказав, що штурмувати міліцію було неприпустимо. А його підлеглі уточнили – тих, хто бив вікна і підпалював відділок – знайдуть і, не виключено, будуть судити.
Але провести тотальну чистку у МВС – за грузинським сценарієм – міністр вважає недоцільним. Замість цього, каже, треба збільшити фінансування міліцейського відомства.
Заробітна платня міліціонера менша, ніж 3000 гривень. В нас у черзі на житло стоїть більше 25 тисяч людей. Ми хочемо, щоб люди йшли кращі з суспільства працювати – то треба піднімати престиж міліції. Ми кажемо про зміни такі: перш за все треба нові технології застосовувати, брати сучасну техніку,
– вважає Міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко.
Врешті, на сьомий день після трагедії, капітана міліції Євгена Дрижака затримали – за санкцією Миколаївського суду. Дозвіл на арешт двох інших підозрюваних перед цим дав Врадіївський суд. Його голова раніше очолював районну міліцію. На його думку, моральність і професіоналізм міліціонера високою платнею не заміниш.
70% українців не довіряють міліції
За соціологічними опитуваннями, щороку близько мільйона українських громадян зазнають насильства з боку міліціонерів. Офіційна статистика – в рази нижча. З сотень тисяч фактів побиття, катувань і убивств виходить кілька десятків кримінальних справ, а реальне покарання чекає на одиниці злочинців у погонах, – кажуть правозахисники. Одна з причин безкарності – міліція повністю непідконтрольна місцевим громадам, – каже правозахисник Аркадій Бущенко
Зауважимо, що, за результатами одного з останніх досліджень, 70% українців не довіряють міліції. Водночас тих, хто повністю довіряє – близько 3%.