Підсумки тижня: УПЦ МП обрала нового предстоятеля — Онуфрія
13 серпня Українська Православна Церква Московського Патріархату отримала нового очільника. У Трапезному храмі на соборі єпископів, 74 кандидати з-поміж себе обрали нового митрополита Київського і всієї України.
Новим очільником стала людина, яка після смерті Володимира була виконувачем обов'язків глави парафії
Серйозних конкурентів у Онуфрія було по-суті не багато. Серед основних релігієзнавці називали Олександра Драбинка — колишнього секретаря Володимира. Він займав найбільш проукраїнську позицію. Ставку робили і на митрополита Софронія, котрий ніколи не приховував своїх автокефальних поглядів.
Переможцем бачили й Симеона, оскільки той, мовляв, родом з малої батьківщини президента Порошенка. За неофіційною інформацією Драбинко зняв свою кандидатуру в першому турі на його користь. Але найімовірнішим претендентом вважали Митрополита Антонія, який теж, на думку експертів, займав активну промосковську позицію. Відтак, у другий тур разом з Онуфрієм вийшли Антоній і Симеон.
В першому турі митрополит Онуфрій зібрав 36 голосів, Антоній — 24, Симеон — 9. Саме вони вийшли до другого туру. За Онуфрія — 48 з 74 в другому турі,
— повідомив речник УПЦ МП протоієрей Георгій.
Новий митрополит в молодості був будівельником
Новоспечений митрополит Київський і всієї України в молодості не одразу зробив ставку на кар'єру духівника. В Московську духовну академію він вступив з 3-го курсу Чернівецького будівельного факультету. У столиці Радянського Союзу прожив 12 років. Повернувся в Україну 1988-го. З того часу він керував церквою в Чернівцях, а 24 лютого 2014 року його обрали місцеблюстителем УПЦ МП.
Вихованець московської школи навряд чи звільниться від ідеології "руського миру", — вважає більшість експертів. Проте, враховуючи ситуацію на сході, його проросійська риторика стане м’якшою, оскільки більшість його вірян займає проукраїнську позицію.
За 25 років єпископства він еволюціонував — від надзвичайно проросійського до проукраїнського на початку 2014 року,
— каже теолог Юрій Чорноморець.
"Йому треба зібрати священиків цих двох областей — Донецької та Луганської та запитати про їх позицію і сказати, що їхня лінія поведінки приводить до того, що їх рейтинг падає", — говорить релігієзнавець Андрій Юраш.
Онуфрій виступає за припинення війни на сході
На своїй першій прес-конференції Онуфрій, хоч і дипломатично, дав зрозуміти — він засуджує дії сепаратистів, а також виступив за територіальну цілісність України. Він також зазначив, що не проти й об'єднання церков, однак — лише в разі виконання й дотримання канонів іншими православними парафіями України.
Ми хочемо, щоб було об’єднання, але у нас є свої принципи — це канони православної церкви і об’єднання може бути лише згідно цих канонів,
— сказав предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій.
Проте, Патріарх Київський Філарет в об'єднання церков за часів Онуфрія не вірить. Він не вважає нового митрополита патріотом України.
"Митрополит Онуфрій противник того, щоб Україна стала асоційованим членом Європи, — вважає Святіший Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет.
Блаженніший Любомир Гузар не категоричний щодо нового очільника УПЦ МП
Колишній очільник греко-католицької церкви Гузар не такий категоричний.
Духовна сила православної церкви буде діяти задля об’єднання всіх православних України,
— каже єпископ Української Греко-Католицької Церкви Любомир Гузар.
Новий глава УПЦ МП наразі має статус "обраного і названого". Він стане "блаженнішим" лише після інтронізації, що означає в перекладі на світську — інавгурації 17 серпня. Запросили на неї і керівника Російської православної Церкви — патріарха Кирила. Останній одним із перших надіслав телеграму з благословенням і вітаннями.