Підсумки тижня: Вибори на Сході України під загрозою зриву

17 травня 2014, 20:11
Читать новость на русском

Рада спробувала убезпечити проведення виборів на Сході, щоправда тільки на папері. Разом з тим, вибори на Донбасі залишаються під загрозою зриву.

Ображені регіонали

Відповідний законопроект ухвалювали без регіоналів. Після свого демаршу із зали засідань - у парламенті вони не з`явились і наступного дня.

Порожні місця регіоналів у сесійній залі. Напередодні вони образились, що "ретрансльований" ними "голос Сходу" на всеукраїнському столі єднання - не почули. Вони наполягають сепаратисти на Донбасі: виключно мирні люди і застосування проти них силових заходів треба припинити.

Коли ллється кров - парламент повинен виробляти заходи щодо призупинення цієї боротьби

"І в цих умовах, ми вважаємо, продовження роботи це лицемірство. Коли ллється кров - парламент повинен виробляти заходи щодо призупинення цієї боротьби, а не працювати і голосувати тут", - сказав народний депутат України, фракція Партії регіонів Микола Левченко.

Після словесної перепалки з Олександром Турчиновим ображені регіонали демонстративно покинули залу засідань Ради.

"Замість того, щоб на час переговорів призупинити операцію, влада знову влаштувала операцію, в якій загинули люди. Не помічати, що гинуть люди ми не можемо. Тому на знак протесту покинули зал", - пояснив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

Регіонали і комуністи бойкотують голосування про безпеку виборів

З ким саме уряд має вести переговори Єфремов не уточнив. А от небажання голосувати за визначення заходів для безпеки виборів на Сході комуністи та регіонали продемонстрували ще у вівторок, 13 травня. За дві спроби депутати так і не спромоглись внести питання до порядку денного. З Партії регіонів "за" голосував лише один депутат, з КПУ – жодного, саботувала голосування і група Кінаха - 6 голосів на підтримку з 32-ох.

"Абсолютно всі пункти узгоджені з ЦВК, зі всіма відомствами, абсолютно нормальний закон, який всі фракції підтримали, Анатолій Кирилович - ваша фракція сьогодні. Якщо у цей важливий час ви проти включення цього закону - аргументуйте чому ваша група не голосує, це адекватний нормальний законопроект", - сказав Кінаху позафракційний народний депутат України Давид Жванія.

Вже за два дні важливий виборчий закон, хоч і без регіоналів і комуністів, але вдалося ухвалити.

Виборчий закон таки ухвалили

Російська Федерація і їхні приспішники хочуть зірвати вибори

"Ви знаєте, наскільки хоче Російська Федерація і їхні приспішники зірвати президентські вибори в Україні. Ми повинні все зробити, щоб їх забезпечити. Саме тому прошу підтримати розгляд законопроекту 4835. Голосування рішення прийнято 234 депутати", - сказав голова Верховної Ради України Олександр Турчинов.

Документ посилить безпеку як членів окружних та дільничних виборчих комісій, так і документації. Органи внутрішніх справ, за новими нормами, зобов’язані не пізніше, ніж за 10 днів до дня виборів, забезпечити цілодобову охорону приміщень окружних виборчих комісій, та за зверненням ЦВК – органів ведення Держреєстру виборців.

"І під час підготовки голосування, і під час здійснення голосування, і під час транспортування виборчої документації: залучення броньованих автомобілів для транспортування виборчої документації можливість виборчим комісіям збиратися поза межами комісій, навіть територіального округу, і вразі загрози стосовно зриву засідання забезпечити підписання протоколу та передачі його до ЦВК", - сказав народний депутат України від УДАРу Валерій Карпунцов.

Україна захищає свій кордон

У посиленому режимі працюватимуть і прикордонники. Аби "жоден провокатор не просочився", обіцяють укріпити Українсько-Російський кордон. Уже обладнано більш як 200 блокпостів, 400 вогневих позицій, вирито понад 70 кілометрів ровів.

"Фактично напередодні президентських виборів і після того, як державна прикордонна служба розгорнула всі свої можливості по укріпленню державного кордону, нам дійсно є про що сказати і звітувати перед Українським народом. У тому числі запевнити його, що під час виборів порядок на кордоні буде забезпечено", - сказав помічник голови Державної прикордонної служби України Сергій Астахов.

Таким, що відбулися, вибори 25 травня ЦВК визнає незалежно від кількості дільниць та виборчих округів, на яких голосування не відбудується. Проте, голова зовнішньополітичного відомства Польщі Радослав Сікорський закликав максимальну явку виборців на якомога більшій території.

"25 травня у нас будуть вибори до Європейського парламенту, у вас - президентські вибори. У нас, у Польщі, я закликаю до максимальної присутності, максимальної участі у виборах, щоб обрати наших представників до Європейського парламенту у легітимний спосіб. Цього ж бажаю і вам, щоб була якнайвища присутність виборців і щоб результат цих виборів був переконливий у межах України та за кордоном", - сказав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Вибори на Донбасі під загрозою зриву

Тим часом на Донбасі продовжується методичний зрив підготовки до виборів, кажуть у комітеті виборців. Викрадаються списки виборців, постійно надходить інформація про напади на засідання комісій, залякування, погрози і викрадення членів ОВК. А передавати до них виборчі бюлетені треба вже менше, ніж за тиждень.

"Викрали голову Луганської 106-ї ОВК, де він зараз невідомо, очевидно в СБУ. Штучно проводиться проведення виборів, у 8 округах Донецької області взагалі дільничні комісії не створені, у деяких створені, але не можуть працювати, хоча на Півночі Луганської та Заході Донецької - підготовка проходить більш-менш нормально", - сказав голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

У ЦВК, хоч і готуються до проведення виборів саме у східних регіонах, але не виключають можливості спростити процедуру голосування на неокупованих сепаратистами територіях, не тільки для кримчан, а й мешканців Сходу.

"Перший варіант, людина звертається до органу ведення державного реєстру виборців за місцем реєстрації, тобто звертається в Донецьк, якщо вона у Донецьку зареєстрована. Подає заяву, що вона хоче змінити місце перебування тимчасово, саме на цих виборах, але без зміни постійної виборчої адреси і додати документ, що підтверджує цю заяву, довідка з місця навчання чи роботи", - пояснив заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Ймовірність фальсифікацій майже нульова

Єдиний позитив цьогорічної малобюджетної виборчої кампанії - ймовірність фальсифікацій майже нульова. Нема кому використовувати адмінресурс, захист бюлетенів, запевняють, кращий за європейський у понад 20 разів. Найбільша проблема - просто небажання голосувати з боку виборців та відверта позиція підтримки сепаратістів з боку частини місцевих правоохоронних органів.

Тим часом, самопроголошені представники так званої Донецької народної республіки вже заявили, що будуть перешкоджати проведенню виборів в регіоні, бо вважають себе окремою від України державою. З такими формулюваннями не погоджуються у Генеральній прокуратурі, там Донецьку народну республіку, як і Луганську офіційно визнали терористичними організаціями.