Підсумки тижня: Виплачувати пенсії планують з банківських кредитів
До Нового року ще півтора місяця, а державний бюджет уже майже порожній.
Уряд продовжує шукати, у кого б позичити
За жовтень залишки на Єдиному казначейському рахунку зменшилися вдесятеро — до 410 мільйонів гривень — й стали рекордно низькими за останні 10 років.
Уже наступного року, якщо не в кінці цього, постане питання, як узагалі виплачувати пенсії та зарплати хоча б у бюджетній сфері. Тотальне неповернення ПДВ — це зрозуміло. У держави немає грошей, аби повернути підприємцям законний ПДВ. Збори та податки збираються з підприємців на місяці, півріччя наперед. От це — проблема,
— пояснює експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава.
Тим часом уряд продовжує шукати, у кого б позичити. Міжнародний валютний фонд наразі непохитний, і Мінфін вирішив зосередити увагу на внутрішньому ринку, готуючи населенню гривневі казначейські зобов’язання.
Утім, позичити мільярди уряд зможе лише в наступному році, тоді як гроші потрібні терміново. Зокрема й для виплати пенсій. Тому уряд дозволив Пенсійному фонду брати кредити в комерційних банках. Відповідну пропозицію внесла міністр соцполітики Наталія Королевська. Експерти ж попереджають: цей крок може стати фатальним для і без того ледь живого Пенсійного фонду.
Врешті-решт відсотки по кредитах і самі кредити будуть повертатися за рахунок державного бюджету. Тобто уряд знову створює спіраль, яка знову погіршує ситуацію, а не вирішує її. Ніхто не знає, чи завтра він отримає свої гроші. Причому не знають як пенсіонери, так і бюджетними, а також ті компанії, які працюють з урядом,
— каже експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій.
У самому Пенсійному фонді перспективу видавати пенсії за рахунок кредитів не коментують. Тим часом в Мінсоцполітики офіційно перейшли на так званий антикризовий режим роботи.
Така робота передбачає мобілізацію всієї соціальної сфери для захисту найвразливіших категорій населення. У складних економічних умовах соціальна сфера знаходиться під великим тиском. І нам потрібно зробити усе, щоб захистити і надати максимальну допомогу тим, хто її першочергово потребує,
— заявила Міністр соціальної політики України Наталія Королевська.
Латати "діри" потрібно й у газовому секторі
Цього тижня уряд в черговий раз збільшив статутний фонд "Нафтогазу", котрий заборгував Газпрому понад мільярд доларів. Аби розрахуватись, Кабмін випустив чергову порцію облігації внутрішньої державної позики на майже 11 мільярдів гривень. Тобто знову взяв у борг.
“Якщо б ці гроші не надійшли, то "Нафтогаз" зірвав би оплату "Газпрому". Відповідно, Україна мала б як мінімум арбітражне провадження в Стокгольмі з боку "Газпрому". А там можливі варіанти: це й арешт закордонних активів України загалом. Одним із вирішень питань фінансового стану "Нафтогазу" може бути поступове підвищення тарифів на газ”, — пояснює співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
Утім, за прогнозами експерта, уряд навряд чи піде на такий крок напередодні президентських виборів, навіть якщо цього вимагатиме МВФ.
Ми недоотримали в товарообігу більше 15 мільярдів доларів. Це — 25% товарообороту з країнами східними й, перш за все, з Росією. Падіння виробництва через те, що ми почали втрачати наші традиційні ринки. Наша продукція поки що не затребувана на ринках ЄС,
— каже Президент України Віктор Янукович.
Підвели Україну й іноземні інвестори. За даними Держстату, якщо за 9 місяців минулого року вони вклали в країну понад 6 мільярдів доларів, то за аналогічний період поточного року — лише 3 мільярди 722 мільйони.