Підсумки тижня: Як дрібні партії виборюватимуть депутатські мандати

15 січня 2012, 19:06
Читать новость на русском

Долю парламентських крісел у 2012-му вирішуватимуть так звані “політичні кити”, але їхні міноритарні колеги за бортом політичного життя також не залишаться.

“Перед дрібними політичними партіями за рік до виборів постає завдання - обрати максимально вигідний для себе варіант об’єднання. Адже в іншому випадку омріяних депутатських крісел їм не бачити”, - каже журналіст Ольга Кучер.

“Якщо вони об'єднуються між собою, то знаєте, що 0+0 дуже часто дорівнює 0, майже завжди. Тому об'єднання цих малих партій, так само мало що змінить. Все, що нам лишається - це все-таки приєднатися їхнім представникам, лідерам до більш рейтингових політичних сил”, - каже голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Новий закон про вибори, який, між іншим підтримали і опозиціонери, забороняє політичні блоки. Відтак використати прийом минулих парламентських виборів, коли до Ради кілька партій йшли одним списком, а під куполом шукали більш вигідних соратників, не вийде.

На заваді об'єднання стають особисті амбіції - експерти

Втім перешкодою на шляху до м'яких килимів Верховної ради, депутатських зарплат та привілеїв стають особисті амбіції лідерів цих партій. Віталій Кличко, наприклад, ні сіло, ні впало, пропонує усім опозиційним силам об`єднатися під його "Ударом!" і підписати вже готову угоду.

“Ми пропонуємо усім опозиційним силам підписати Угоду про взаємну співпрацю і взаємодопомогу на виборах, про спільні критерії висунення кандидатів, створення спільної більшості у новій Верховній раді України”, - каже лідер партії "Удар!" Володимир Кличко.

“Ми зараз у переговорному процесі із Віталієм Кличко. Ці переговори ще не завершилися. Хоча, чесно скажу, дуже сильно затяглися, не з нашої причини. Ми зняли будь-які гетьманські вимоги, щоб обов'язково Гриценко очолював партію чи обов'язково партія, яка об'єднується, називалася "Громадянська позиція" - все це знято ще рік тому. І якщо об'єднання дотепер не відбувається, то точно не з нашої причини”, - каже голова партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко.

Опозиційні сили, які увійшли до Комітету опору диктатурі, йтимуть на вибори трьома колонами: "Батьківщина", до якої вже долучилася "Народна самооборона" Юрія Луценка, "Фронт змін", який підібрав партію "За Україну!" В’ячеслава Кириленка та "Свобода" Олега Тягнибока. Останній ще рік тому прогнозували гарантоване місце в парламенті, зараз за опитуваннями, партія не долає прохідний бар’єр.

“Сьогодні "Свобода" в багатьох регіонах набирає 10 і більше відсотків. І для нас абсолютно безсумнівно, що ми подолаємо цей бар'єр і потрапимо до парламенту. Є політичні сили, які хочуть об’єднуватися зі "Свободою", то ми ставимо перед ними чітке питання - чи готові ви проводити внутрішню люстрацію, чи готові ви відкривати всі свої списки?” – каже член ВО "Свобода" Ігор Мірошніченко.

Колись потужна, а нині розпорошена "Наша Україна" як партія за бортом об'єднавчих переговорів. Її члени об’єднують індивідуально. Очільник парламентської фракції "НУНС" Микола Мартиненко - вже став заступником голови "Фронту Змін" Арсенія Яценюка.

На відміну від "Батьківщини", "регіонали" мають союзників у вигляді "комуністів" та сателітів. На думку експертів, під руку з владою спробують пройти до парламенту "Єдиний центр" Віктора Балоги, Сергій Тігіпко з його "Сильною Україною" чи навіть без, а ще "Народна партія" нинішнього спікера Ради Володимира Литвина.

“Боротьба буде не просто жорстка, а боротьба буде запекла. Ставка буде зроблена на мажоритарні округи. Хоча зрозуміло, знову ж таки повторююсь, які там будуть політичні зіткнення”, - каже голова Верховної ради України Володимир Литвин.

Та на тих же мажоритарних округах експерти очікують і появи нових політичних зірок. Адже, навіть за умов маніпуляцій на місцях люди голосують переважно за тих, кого знають.

“Більш потужні проекти, які абсорбують для себе нові обличчя - вони не дають їм розквітнути. Тому що наші партії побудовані таким чином українські саме політичні партії, що в них відсутня внутрішня партійна конкуренція”, - каже політолог Віктор Чумак.

Новий закон "змусить" мало не всі політичні партії йти на вибори

Разом з тим, експерти прогнозують участь у виборах мало не всіх двохсот політичних партій, що існують в Україні. Адже згідно із новим законодавством, якщо партія протягом 10 років не бере участі у загальнонаціональних виборах, автоматично втрачає реєстрацію, а отже офіційно перестає існувати.