Підсумок дня: ВР хоче карати журналістів в'язницею за наклеп
Народні депутати хочуть карати журналістів за наклеп - штрафом або в'язницею.
У першому читанні за відповідні зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів авторства регіоналів проголосували 244 картки нардепів.
“Ви знаєте про те, що словом можна вбити. І є такі факти, що людей доводять до того, що вони і інфаркти отримують, і інсульти отримують. Тому ті люди, які свідомо займаються наклепом на іншу людину, це не тільки преси стосується, це стосується будь-якої людини, вони повинні розуміти, що понесуть відповідальність за це. Стосується всіх, у тому числі і народних депутатів”, - сказав лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Посилити відповідальність нардепи хочуть у частині посягання на честь та гідність людини. Так, за свої слова наклепник може поплатитися штрафом - від 8,5 до 85 тисяч гривень. Або ж свободою - строком від 3 до 5 років.
Депутати-опозиціонери переконані - ухвалення закону загрожує журналістам переслідуваннями.
Такі законодавчі ініціативи - ще один крок до згортання свободи слова, а найбільший тиск відчують регіональні журналісти, певні медіа-експерти.
“Кримінальна відповідальність - це ознака того, що держава знаходиться на шляху до авторитаризму, це перше, друге - з урахуванням того, які у нас суди - Ви ж розумієте, на чию користь будуть прийматися ці судові рішення. Це буде, насамперед, використовуватися на такому дрібному рівні, регіональному, тобто будь-яка критика на адресу дрібного чиновника може бути розцінена як наклеп”, - каже головний редактор інтернет-видання "Телекритика" Наталія Лігачева.
Працівники ЗМІ, що займаються спецрозслідуваннями, заявляють - будь-яку критику можновладці сприймають як політичне замовлення проти них. Відтак, кримінальна відповідальність за наклеп може знищити журналістику.
Попри те, що за законопроект проголосували у першому читанні, до парламентського комітету із питань свободи слова та інформації він не надходив.
Національна спілка журналістів уже зробила офіційну заяву - ухвалення закону створить атмосферу страху й залякування у журналістському середовищі.