Підсумок року: групу російських шпигунів викрили у червні 2010 р.
Хочеш стати зіркою - іди у шпигуни. Саме цим правилом керувалась росіянка Анна Чапман, обличчя якої не зникало у 2010-му році з телеекранів та обкладинок журналів.
Російську Мату Харі та її колег по шпигунській справі спіймали у США наприкінці червня. У списку послідовників Ріхарда Зорге - 11 прізвищ.
З них усіх статус зірки отримала лише одна людина - рудоволоса красуня Анна Чапман. Анна, дівоче прізвище якої Кущенко, приїхала до Лондона у 2003 році. Досить швидко після цього у паспорті Анни прізвище “Кущенко” замінили на “Чапман”: юна росіянка вийшла заміж за британця. З 2006 року вона переїхала до США, де й почала шпигувати на користь своєї батьківщини.
На розвідницькій ниві Анна досягла невеликих успіхів. Роберт Баум, адвокат агента 90-60-90 - саме таке прізвисько отримала Чампан у західних медіа, зазначив, що його клієнтка хоча й визнає свою вину, проте не вважає, що порушила закон. Інформація, яку вона передавала до Москви, потрапила до неї з відкритих джерел і розголошення цих документів в жодному випадку не загрожувало нацбезпеці США.
Руда шпигунка зазначила - на секретній діяльності не заробила жодної копійки. З колегами по шпигунському цеху розвідниця-волонтерка теж не була знайома. У липні горе-шпигунів депортували на батьківщину, обмінявши на чотирьох осіб, яких звинувачували у шпигунстві на користь США та Великобританії.
На батьківщині депортованих зустрічали, як героїв: їм вручили вищі державні нагороди. Поговорити про життя з розвідниками приїжджав і російський прем’єр Володимир Путін. У дружній компанії вони поспівали патріотичні пісні. Рішення про депортацію частково зв’язало руки усім фігурантам шпигунського скандалу. Вони не можуть продавати книги про свою підпільну діяльність у Штатах. Будь-який прибуток від творчої самореалізації екс-шпигунів Вашингтон конфіскує.
Про те, що шпигунка-невдаха перебуває на вершині популярності засвідчила фотосесія Чапман у чоловічому журналі Maxim. Відверті світлини стали доказом того, що козирем російської розвідниці є приваблива зовнішність. Американцям росіянка теж припала до смаку. В країні навіть виготовили ляльку Барбі - копію Чапман. Купити собі іграшкову шпигунку може кожен за неповних 30 доларів.
У Росії Анна Чапман все рідше потрапляє під приціл фотокамер. За інформацією ЗМІ, російська Мата Харі з жовтня працює у одному з банків на посаді радника президента з інвестицій та інновацій. На питання: Чия зарплатня більша - шпигунки чи працівниці банку? - фігурантка одного з найбільших скандалів 2010-року поки не відповідає.