Підсумок року: у 2010 WikiLeaks опублікував сотні тисяч секретних документів
Його називають Робін Гудом та Че Геварою Інтернету, борцем за правду у планетарних масштабах.
У свої 39 він здобув таку шалену популярність, яка не снилася Наполеону, Олександру Македонському та Юлію Цезарю разом узятих. Він не командував арміями, не скидав атомну бомбу на Хіросіму та не знаходив філософського каменю. За допомогою комп’ютера він поставив увесь світ на коліна, а ім’я цього супергероя - Джуліан Ассанж, засновник сайту WikiLeaks.
Публікація секретних документів у всесвітній мережі буквально підірвала основи світоустрою у 2010 році. Першою з’явилася інформація про безчинства США та їхніх союзників у Афганістані та Іраку - розстріли мирних мешканців в купі з журналістами, тортури полонених, підтримка терористів Іраном та Пакистаном, спецгрупи з ліквідації - загалом сотні тисяч конфіденційних документів.
І тільки-тільки Пентагон встиг бодай якось “відмазатися” і більш-менш розібратися з опублікованим масивом матеріалів, як у мережі вибухнула нова інформаційна бомба, яка по резонансності перевищила іракське та афганське досьє.
WikiLeaks опублікував секретну переписку американських дипломатів. І весь світ дізнався, що диппрацівники шпигували в ООН, колекціонували неприємні факти з життя світових лідерів та давали їм прізвиська. Так, Ніколя Саркозі виявився “Голим королем”, Володимир Путін – “бетменом”, Махмуда Ахмадінежада порівняли з Гітлером, а Кім Чен Іра величали не інакше як “трухлявим дідуганом”. Також виявилося, що Саудівська Аравія, Бахрейн, Йорданія та Ізраїль неодноразово закликали США напасти на Іран та знищити його ядерну програму - загалом тисячі та тисячі викриттів.
Сказати, що Джуліан Ассанж нарвався - не сказати нічого. Вашингтон моментально визнав його ворогом номер один та загрозою національній безпеці. Проти Асанжа порушили справу про зґвалтування та оголосили в міжнародний розшук. Рахунки WikiLeaks заблокували, а сайт кілька разів атакували хакери, згодом його взагалі закрили. Роботу інтернет-ресурс відновив лише у доменній зоні Швейцарії.
А потім Джуліана Ассанжа заарештували у Лондоні. Зрештою, він сам добровільно з’явився у Скотланд-Ярд. На його захист виступили світові знаменитості та брати-хакери, які почали війну проти кривдників Ассанжа. Найбільше постраждали сайти шведської прокуратури та уряду та платіжні системи - Pay Pal, Mastercard та Visa.
”Цього разу фінансові компанії зіткнулися з дійсно ефективними кіберзлочинцями, вперед їх веде ідея, вони відстоюють тотальну свободу інформації, яку започаткував WikiLeaks”, - каже директор електронної платіжної системи Алексіс Міфсуд.
Вступився за Ассанжа і “Бетмен” - Володимир Путін. Втім, глава російського уряду хотів більше допекти американцям, ніж захистити засновника WikiLeaks.
”А про містера Ассанжа…навіщо його в тюрму посадили? Це що, демократія?Знаєте в нас в селі так кажуть: чия б корова не мичала, ваша би мовчала. От так я хочу нашим колегам відіслати шайбу”, - каже прем’єр-міністр Росії Володимир Путін.
Не оминули WikiLeaks і Україну. Як виявилося, американські дипломати переконані, що Київ продавав зброю Південному Судану. А ще з’ясувалося, що найвищі держчиновники інформували посла США в Україні про свої дії та наміри. Згадують там і про зв’язок між тодішнім президентом Віктором Ющенком та бізнесменом Дмитром Фірташем.
”З тих документів, які сьогодні оприлюднені, немає таких речей, які вдарили б по іміджу країни. Є те, що може зачепити імідж навіть не політиків, а деяких осіб, які брали участь в енергетичних оборудках”, - каже заступник гендиректора Центру ім.Разумкова Валерій Чалий.
Сам Ассанж чудово розуміє, що ходить по лезу бритви. Американці неодноразово висловлювалися за його ліквідацію.
”У США багато сенаторів висловлюються за те, щоб мене знищили, а моїх колег викрали. Це дуже серйозна справа, і США останнім часом на власному прикладі показали, що їхня система терпить крах, вони не дотримуються жодних правил, а виступати проти такої суперсили - це дуже серйозно”, - каже засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж.
Зараз Джуліан Ассанж на свободі - його відпустили після внесення застави та зобов’язали не покидати межі Великої Британії. Новий виток у протистоянні супердержав та людини, яка зважилася кинути їм виклик, відбудеться 11 січня - після новорічних свят Ассанж повинен з’явитися до суду. Гарантувати, що до того часу засновник WikiLeaks не помре від нежиті чи не підсковзнеться на мокрій підлозі у ванні, не може ніхто. Сам Ассанж заявив, що якщо з ним щось станеться, то у мережу потрапить інформаційна бомба, яка повністю змінить увесь світ. Що ж, поживемо - побачимо.