Підсумок тижня: "Газпром" наступає

9 листопада 2013, 20:15
Читать новость на русском

"Газпром" виставив Україні новий рахунок: російський монополіст вимагає від України 1 мільярд 350 мільйонів доларів за газ, спожитий у жовтні.

Підстрахували «Газпром»?

При цьому квапить і з погашенням боргу за серпень, це ще 800 мільйонів.

Астрономічні борги, кажуть в українському уряді, з'явились через те, що "Нафтогаз" перед зимою закупив значно більше палива. Причому цей газ - не для українських споживачів, він потрібен, аби підстрахувати сам "Газпром" у період пікових поставок до Європи.

Ми виходимо із принципів допомоги один одному, а саме: щодо надання транзитних можливостей до ЄС через нашу державу природного газу у пікові режими. І тому ті обсяги, які ми закуповуємо, йдуть на користь обом сторонам, - каже міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький.

Заговорили про альтернативне постачання газу

Рахунки за поставлене паливо, втім, в рази менші за ті, які може отримати Україна за недобір законтрактованих обсягів. У Партії регіонів кажуть, що "Газпром" вже готує відповідний позов до міжнародного суду.

Втім, у "Газпромі" цю інформацію не підтвердили. Не вірять у такий сценарій і експерти, адже і торік "Газпром" не судився за недобраний Україною газ.

Експерти переконані - ситуацію із українськими боргами офіційні Москва та Київ врешті врегулюють у звичний для себе спосіб - на неформальному рівні.

Після загострення відносин із Москвою, у Києві знову активно заговорили про диверсифікацію поставок палива.

У нас ідуть переговори по декількох напрямках альтернативного постачання газу. Причому сьогодні є суттєве збільшення обсягів газу, який ми отримуємо з європейських країн. Я вважаю, що сьогодні для нас є принциповим отримання газу зі Словаччини, - каже віце-прем'єр-міністр України Юрій Бойко.

Втім, наразі поставки газу з Європи - мізерні порівняно з обсягами, що надходять із Росії. Та ще й скорочуються. Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев каже: повноцінною диверсифікацією реверс з Європи вважати не можна, бо це - той же самий російський газ.

Тарифи не підвищать

Попри те, що борги "Нафтогазу" збільшуються, влада запевняє, що не піде на підвищення тарифів для населення.

В уряді тим часом заявили, що розробили модель, яка дозволить зменшити збитковість "Нафтогазу", не піднімаючи ціни на газ для населення. Таким чином влада розраховує переконати МВФ видати Україні такий потрібний кредит.