Підсумок тижня: окремо опозиціонери не суперники владі

1 травня 2011, 15:33
Читать новость на русском

“Разом і батька бити легше. Народну мудрість схоже почали розуміти в опозиції. За рік до парламентських виборів опоненти нинішньої влади задумались про своє майбутнє. І висновок для опозиціонерів невтішний - кожен з них один на один владі не суперник”, - каже журналіст Ярослав Кречко.

Їх на кілька годин вперше за останні півтора року об’єднала річниця ратифікації Харківських угод. Чотирнадцятьом опозиційним силам у Києві вдалося зібрати кілька тисяч прихильників, ухвалити спільну резолюцію і натякнути на можливе об’єднання. Давно йдеться про злиття партій навколо "Фронту змін". Однак, як відзначають політологи, Арсеній Яценюк до об’єднання інтерес втратив, а дрібні партії такого варіанту, схоже, вже не розглядають.

“Об’єднання під вождів відверто набридли. Не тому що хтось набрид, а тому що об’єднання під вождя - це суцільна кон’юктура - не так вождь встав, не так подумав і все летить шкереберть”, - каже лідер партії "За Україну!" В'ячеслав Кириленко.

Нині експерти говорять про можливість злиття "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка та "Європейської партії" Миколи Катеренчука. До них, відзначають, також можуть приєднатися й інші відщепенці з блоку НУ-НС. Самі ж учасники можливого об’єднання небагатослівні.

“Я звик говорити про результат, переговори - це все закулісне, вони не повинні людей цікавити, коли буде результат, коли непросто стоятимуть поряд, а утворять одну об’єднану партію, в яку віллються декілька - отоді зразу про це треба буде сказати”, - каже лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко.

“Чи в єдину партію чи в блок. Поки що закону немає іншого, ніж той закон, який існує, який дозволяє іти на вибори блоком. Як буде далі - поживемо-побачимо. Ми знаємо, що є різні проекти, але це ще не означає, що це остаточне рішення”, - каже лідер Народного руху України Борис Тарасюк.

Втім експерти переконані - блокам швидше за все брати участь у виборах заборонять, відтак у НЕ надто популярних політсил окрім – об’єднання варіант один - розчинитися.

“У Тимошенко може бути потреба в цьому, оскільки їй не треба, щоб були маленькі опозиційні партії, які хоча б пару відсотків загалом відібрали на виборах”, - каже політолог Володимир Фесенко.

Згідно з останніми соцопитуваннями, більше половини громадян незадоволені владою. Водночас все більше українців готові брати участь в акціях протесту. Втім, як не дивно, в опозиції рейтинг практично не росте. Соціологи кажуть, все тому, що меншість апелює до політичних, а не соціальних проблем. Відтак близько сорока відсотків громадян не визначилися за кого голосувати, або ж не підтримують жодну з політсил.

“На сьогодні опозиція ще не є альтернативою владі, у неї немає якоїсь серйозної позитивної програми, про яку можна говорити з одного боку, з іншого боку люди не довіряють всім політикам як опозиційним, так і провладним”, - каже політолог Ігор Жданов.

Відтак, експерти не вірять, що опозиції вдасться перемогти на наступних виборах. Причина ще й у тому, що протиріччя в опозиційному таборі будуть і на місцях, а вибори швидше за все відбудуться за змішаною системою.

Протиріччя нікуди не зникли і нині, на мітингу у середу їх схоже просто приховали. Дійові особи все ті ж - зокрема "Батьківщину" обурила вимога "Нашої України" скасувати газові угоди прем’єра Тимошенко.

“На жаль деякі представники опозиції починають підігравати владі і розповідати ту ж саму брехню, розказуючи про скажімо якісь проблеми, які не дають цій владі працювати. Мені неприємно, що саме деякі представники опозиційних сил, до речі, які очолює Віктор Андрійович займаються цим питанням”, - каже заступник лідера "Батьківщини" Олександр Турчинов.

Встигли образитись і на саму лідерку "Батьківщини". Спільну для 14 партій резолюцію вона підписала ще до мітингу і розрекламувала її на своєму сайті. Втім пізніше документ з мережі прибрали, а колеги по опозиції ситуацію коментувати відмовились. За словами політологів, одвічне бажання бути першим об’єднатись опозиційним лідерам не дозволить.

“Три колони. краще б дві колони було від опозиційних силах на виборах, тоді є шанс перемогти теперішню владу”, - каже заступник глави Української народної партії Іван Заєць.

“Батьківщина-БЮТ” піде окремою колоною, напевне буде якесь невелике об’єднання в колишньому середовищі “Нашої України” і багато буде дуже партій, які не прийматимуть участь у цьому опозиційному об’єднанні із цього ж середовища “Нашої України” підуть окремо, ну і піде "Свобода " окремо”, - каже політолог Ігор Жданов.

В умовах роз’єднання, переконують експерти, головним завданням для української опозиції на наступних парламентських виборах буде не дозволити нинішній владі створити конституційну більшість у Верховній Раді наступного скликання.