Підсумок тижня: у Європі засумнівалися у демократичності України
Все далі від Європи. Візит єврокомісара з питань розширення Євросоюзу Штефана Фюле не приніс довгоочікуваного позитиву щодо просування України в ЄС.
Через останні арешти екс-чиновників в Києві, західні сусіди заговорили про порушення прав людини в Україні та використання судової системи для досягнення політичних цілей. Якщо в країні не дотримуватимуться елементарних демократичних цінностей, осуд від Європи ставатиме ще гострішим.
”Якщо хочете почути власне моє враження - в Україні використовується вибіркова юстиція у боротьбі з опозицією. Я розумію що існує така проблема, але більше про це говорити не хочу. Україна потребує сильної опозиції і влада повинна створити усі умови для такої співпраці”, - каже член Єврокомісії з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле.
По-дипломатичному коректну позицію європейців в Україні влада і опозиція прогнозовано трактують по-різному. Останні переконані: якщо так продовжуватиметься і далі, європейські перспективи України будуть невтішними.
”У європейців позиція дуже проста: вони говорять якщо ви прагнете бути членами європейської сім’ї ви маєте розділяти ці спільні цінності. Тобто мати 2 цілі: розділяти ці цінності і грати за правилами які прийняті в ЄС. Насправді Україна не робить ні те ні друге”, - каже екс-віце-прем'єр України з євроінтеграції Олег Рибачук.
Опозиціонери додають - через настільки масштабні політичні переслідування та утиски свободи слова, членство в ЄС Україні взагалі не світить. Оскільки саме на звіті Штефана Фюле ґрунтуватимуться висновки Європейського Союзу щодо України.
”Україні не світить стати членом ЄС, і я би продовжив би далі: якщо продовжуватиметься ось така "лукашенкізація" України. Імідж ось такої відсталої , абсолютно відсталої країни - оце нас чекає. У випадку якщо ось ця практика, яка зараз застосовується буде продовжуватися”, - каже народний депутат України Роман Зварич.
”Самий кращий спосіб уникнути будь-яких проблем з правоохоронними органами це не порушувати закон - в уряді, чи поза ним. Сьогодні ми ставимо завдання, щоб євронорми дотримання законодавства, дотримання правил і норм, які прийняті в суспільстві поділялися всіма”, - каже міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.
Утім нинішня влада, схоже, переконана у власній правоті. Поспілкувавшись з єврокомісаром та пропустивши повз вуха усі закиди західного експерта, Віктор Янукович вкотре вказав Україні правильний шлях.
”Державі і народу потрібен справжній демократичний рух вперед. Без отрясінь, спекуляцій та потворний руйнівних політичних експериментів”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Та попри оптимістичні прагнення, у світі Україна вже отримала клеймо країни з "кульгаючою" демократією. Зокрема у рейтингу свободи американської Freedom House, у групі "вільних країн" за підсумками 2010-го року для України місця не знайшлося.
Нагадаємо, цього року Україна планує завершити переговори з Європейським Союзом щодо угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі між сторонами. Документи, як відомо, мають бути узгоджені у листопаді 2010 року - під час саміту у Брюсселі.