Підсумок тижня: Вибори — під питанням
Президентська кампанія стартувала, але виборча агітація досі відсутня. Жодна з політичних сил так і не провела партійний з'їзд і офіційних кандидатів немає. В кулуарах Верховної Ради нардепи взагалі сумніваються, що вибори 25 травня відбудуться.
"Вибори 25 травня мають відбутись, це — перша частина питання. Друга частина — чи ми думаємо про вибори. Ні, не думаємо, бо зараз не до цього”, — каже голова фракції ВО "Свобода" Олег Тягнибок.
Наразі не відомо, чим закінчиться окупація Криму. Неможливо і прогнозувати, чи зможуть там відкритися виборчі дільниці, хто там голосуватиме і чи голосуватиме взагалі.
Центральна влада Києва фактично не контролює ситуацію в Криму, і є великий ризик того, що там не будуть відкриті дільниці, і ми не знаємо, що буде взагалі до того часу,
— каже нардеп-регіонал Юрій Мірошніченко.
Верховна Рада вирішила перестрахуватися. І змінила закон про вибори президента уточненням. Президента можна буде обрати і без Криму. ЦВК зобов'язали встановити результати голосування незалежно від того, на скількох дільницях не відбулось голосування.
Вся країна не може чекати до того часу, поки якась із територій виявить бажання голосувати чи не голосувати,
— каже суддя Конституційного Суду України Сергій Сас.
Все наче і законно, але легітимність цих виборів буде під питанням.
У ЦВК не виключають: план проведення президентських виборів ще можуть змінити, якщо ситуація в Криму та інших регіонах не стабілізується. Вже готові вивчати досвід Абхазії, Осетії та Придністров'я
Я не виключаю прийняття ще якогось спеціального закону з огляду на ситуацію, якщо вона не буде розв'язана, в тому числі не виключаю використання — із сумом це констатую — того досвіду інших держав з подібними проблемами,
— зазначив заступник голови ЦВК Андрій Магера
При обранні президента без врахування одного з регіонів, наприклад Криму, може постати інша проблема, коли розрив між кандидатами буде в 1,5-2 %. І тоді невраховані голоси будуть на вагу золота.
Перенести вибори відкрито пропонують лише регіонали. Свого кандидата партія досі не має, всередині політсили вагаються між Тігіпком та Єфремовим. Але не це офіційне пояснення причини, чому вибори слід проводити аж у грудні. Біло-блакитні кажуть: не хочуть другого Януковича з гіперповноваженнями.
Крім того, у небажанні проводити вибори звинувачують вже нинішню владу.
Офіційно "Батьківщина" каже, що Тимошенко ось-ось повернеться з лікування, з'їзд партії її висуне і ніякі рейтинги не завадять.
По окремих позиціях вона займає друге місце, по окремих — перше місце, тому навряд чи її рейтинг можна назвати низьким, спільна позиція всієї фракції — вибори повинні відбутися 25 травня,
— каже народний депутат, ВО "Батьківщина" Сергій Соболєв.
УДАР, якого зараз немає в уряді, готує на президенти Кличка. Єдине, що в партії бачать причиною, яка може призвести до зриву виборів —- Росія.
Введення надзвичайного стану перериває проведення будь-яких виборів. Коли ми на РНБО проговорювали варіанти введення надзвичайного стану — аргумент, що ми не можемо перервати виборчу кампанію був дуже вагомим у прийнятті нашого рішення,
— пояснює секретар РНБО Андрій Парубій
З проведенням з'їздів жодна з політична з сил не квапиться. Партії їх переносять, тепер — на кінець березня.