Підсумок тижня: Європейський саміт у Ялті не відбувся

13 травня 2012, 15:03
Читать новость на русском

Він запрошував, вони відмовились. Саміт глав держав Центральної та Східної Європи, який мав відбутися у Криму 11-12 травня, відклали.

Це мала бути 18 зустріч найвищого керівництва європейських держав, яку вперше планували провести в Україні. Втім, за п’ять днів до проведення саміту 14 глав держав відхилили запрошення українського Президента, тож подію довелося скасувати.

“Україна відмовляється від його проведення, це чітко зафіксовано в нашій заяві. Про свою готовність взяти участь у заході повідомили президенти Польщі, Молдови, Литви та Словаччини”, - сказав речник МЗС Олександр Дикусаров.

“В новітній історії України цього ніколи не було. Ситуація є дуже критичною, і вона свідчить про те, що Європа дуже незадоволена нинішньою політикою, внутрішньою”, - вважає директор Центру досліджень суспільних процесів В'ячеслав Ковтун.

Офіційно - саміт скасували через щільність графіку європейських політиків. Натомість деякі європейці пояснили відмову чітко - протестом проти утримання Юлії Тимошенко в тюрмі й можливого її побиття. Це перший серйозний тиск Європи на Україну, вважають експерти.

“Ці меседжі про те, що не треба садити у в'язницю лідерів опозиції, з ними європейські лідери їздять вже більше року. В певний момент ця кількість перейшла якість, коли стало зрозуміло, що українська сторона не хоче прислуховуватись до тих речей, які для Європи є основоположними”, - каже експерт з міжнародних питань Олександр Сушко.

“Обіцяється одне, а робиться принципово інше, і потім пояснюється оця “дурня” тим, що, мовляв: ну що ж, суд же у нас незалежний, це правове поле - то тут уже перейшли межу, це призводить уже до повної ізоляції, саме Януковича, оскільки він, напевно, не зможе зустрітись із жодним із серйозних європейських політиків, тому що такої зневаги і такого зухвальства Європа вже від перших осіб не пам’ятає”, - сказав віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції (2005) Олег Рибачук.

Натомість, український Президент ситуацію навколо саміту сприймає не як політичний бойкот, а як паузу у відносинах з Європою. В уряді ж європейцям взагалі непрозоро натякнули: "порад не потребуємо".

“Європейський Союз запропонував паузу. І я так розумію, що вона піде на користь, ця пауза, і Україні, і Європейському Союзу. Ми розберемося в тих проблемах, які в нас є”, - заявив Президент України Віктор Янукович.

“Знаходяться негідники як всередині країни, так і ззовні, хто хоче поставити під сумнів європейську перспективу, висуваючи нашій державі абсурдні претензії. Не вийде. Ми здатні розвиватися на власний розсуд, виходячи з національних інтересів, а не за чужими вказівками”, - сказав Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Вже 15 травня у Брюсселі чекають українську делегацію на чолі з Прем’єром Миколою Азаровим. У Бельгії запланували провести засідання Ради співпраці “Україна-ЄС”. Цього ж дня Віктор Янукович перебуватиме у Москві на неформальному саміті країн СНД.