На підтримку бізнесу: цифрова факторінгова платформа SupplierPlus почала працювати в Україні
Спалахи коронавірусу завдають серйозного удару по бізнесу. Аби втриматися на плаву багатьом компаніям доводиться скорочувати обсяги виробництва, обмежувати ділові контакти та звільняти людей.
Проте, кожна криза, це не лише фінансові збитки та втрата клієнтів. Це ще й потужний поштовх для розвитку і перепрофілюванню підприємницької діяльності. Криза змушує бізнес закривати неефективні виробництва та стимулювати розвиток інновацій. В цьому плані Україна не стала виключенням. З листопада у нас почала повноцінно працювати фінтех платформа SupplierPlus. Вона відкриває як для великих, так і середніх та малих компаній нові можливості. Адже SupplierPlus – це платформа Фінансування Ланцюга Поставок, яка дозволяє простіше та доступніше управляти обіговим капіталом. Тобто приймати більш вигідні рішення з фінансових питань. Переваги та нові можливості, які відкриває для бізнесу електронна платформа SupplierPlus були представлені на ХІХ Форумі фінансових директорів.
Учасники проєкту: Модератор: Уве Поом, COO (SupplierPlus Group); Володимир Глащенков, Голова Наглядової Ради (Тернопільський молокозавод (ТМ Молокія)); Владислав Носик, Асоційований директор, старший банкір департаменту розвитку та фінансування МСП (ЄБРР); Олександр Любарев, Директор з корпоративних фінансів та казначейства (Метінвест Холдинг); Олексій Шклярук, Член правління (Агропросперіс Банк); Тимур Хромаєв, Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Що таке платформа SupplierPlus?
SupplierPlus – хмарне рішення фінансування ланцюга постачань, кероване дебітором, що працює на блокчейні.
Створена Естонською фінансово-технологічною компанією SupplierPlus Group OÜ платформа з 2015 року користується значною популярністю в Європі. Платформа об'єднує в собі покупця (великого корпоративного клієнта), його постачальника та банк. Її головний принцип полягає у тому, що постачальник, працюючі з відтермінуванням платежу з великими покупцями, може отримати гроші раніше від банку, а вже, у зазначений договором термін, покупець повертає цю суму фінустанові. Іншими словами, відбувається факторингова фінансова операція, розповів генеральний директор компанії SupplierPlus Ukraine Олексій Аніпер.
Елегантність нашого рішення полягає у тому, що ми даємо покупцю отримати відтермінування, яке він шукає, але й, одночасно, постачальник, який гостро потребує фінансування, отримує гроші раніше. Вирішуючи цей конфлікт інтересів, ми поєднуємо покупця, постачальника та банк, щоб додати ліквідність у цей ланцюг постачань. На цьому фоні банк отримує нових клієнтів, покупець отримує відтермінування, а постачальник отримує фінансування за доступною ціною,
– зазначив Олексій Аніпер.
Які головні переваги платформи?
Всі переваги такої платформи вже відчула на собі компанія "Молокія". Там у березні першими зголосилися випробувати інноваційний підхід для ведення бізнесу. Як зазначив голова Наглядової ради Володимир Глащенков, SuplierPlus стало своєчасним інноваційним рішенням в умовах кризи, тож компанія планує і надалі використовувати платформу.
Коли весною в локдауні все почало зупинятись, було дуже не легко, ми почали шукати якісь інструменти і нам запропонували спробувати. Ми любимо робити щось першими. Багато самі вчилися, людей навчали, партнерів переконували. Це дозволяє компаніям краще прогнозувати свої гроші. Тобто, ти розумієш, що ти відвантажив і ти отримаєш гроші,
– розповів Володимир Глащенков.
Головною перевагою є те, що вперше в Україні всі операції між учасниками відбуваються повністю в електронному вигляді, що значно спрощує їх здійснення в умовах карантину, зазначив Уве Поом, операційний директор SupplierPlus Group OÜ.
Вперше була реалізована угода у цифровому форматі, без жодних паперів. Для того, щоб юридично валідувати угоду, ми використали кваліфікований електронний підпис(КЕП), який за своєю юридичною силою рівний до фізичного. Тим паче через пандемію коронавірусу, переведення документообігу в цифровий світ стає все більш актуальним. Аби мінімізувати контакти,
– розповів Уве Поом.
Для банківської сфери поява платформи SupplierPlus також має позитивне значення. Адже це робить значний крок у розвитку факторингу, який в тій же Польщі займає 11% ВВП, тоді як в Україні ця цифра сягає лише 0,25%. Поява ж нових фінансових інструментів може стимулювати українську економіку, стверджує Олексій Шклярук, член правління Агропросперіс Банку.
Факторинг в Україні, дійсно, дуже недорозвинений. Зараз це важливо, тому що в період кризи багато покупців зі своїми постачальниками намагаються обговорити якісь додаткові відтермінування платежів, тому що є певна проблема з виконанням цих платежів і безпосередньо з замовленням і наповненням живими фінансами їхніх бізнесів. В даному випадку, завдяки цьому інструменту, у співробітництві з банківським сектором, можна малою кров'ю вливати додаткові кошти в бізнес і отримувати додаткове досить дешеве фінансування, що в такий момент має бути досить цінним і для постачальників, і для покупців. Для банківського сектора це додатковий ринок і додаткове джерело доходів,
– зазначив Олексій Шклярук.
Що буде далі і як розвиватиметься платформа?
Про перспективи розвитку платформи та майбутню співпрацю говорили під час панельних дискусій на ХІХ Форумі фінансових директорів. Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив про готовність підтримувати та розвивати ринок факторингу в Україні та опосередковано промотувати цей інструмент на ринку, надаючи додатковий капітал банкам та можливість застрахувати ризики. Зацікавлені у інноваційному розвитку ринку і представники держави.
Тільки розвиток фінансових інструментів і нових форм фінансування надасть можливість нашій економіці бути гнучкою, більш стабільною і більш прогресивною. Шукати нові форми – це дуже важливо. Це і є запорука розвитку країни, бо наші фінансові інструменти відстають від розвитку в інших країнах, такі інноваційні інструменти та платформи потрібно підтримувати і ми це робимо. Це дасть великий економічний поштовх для нашої країни,
– розповів Тимур Хромаєв, голова Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку.
Нині платформу SupplierPlus використовує лише кілька компаній, бо, як зазначають її розробники, чимало часу витрачається на те, аби переконати представників бізнесу в надійності фінансового інструменту під час кризи. Проте, сподіваються, що вже наступного року "крига розтане", а вже за 3 – 5 років завдяки інноваційній технології здійснюватимуться мільярди продажів.
Одночасно, USAID Ukraine об'єднується з нами для реформування фінансового ринку в Україні і ми сподіваємось, що все це разом призведе до трансформації ринку. Ми естонська компанія, і ще у 2019 році, естонський та український уряди підписали угоду про співпрацю. Це є дуже символічним, що саме зараз ми запускаємо цю платформу,
– впевнений Уве Поом, операційний директор SupplierPlus Group OÜ.