"Підвищення ціни на газ не буде" – факт чи передвиборча маніпуляція
Газ не подорожчає – начебто вирішив уряд на таємному засіданні. Тобто, громадяни платитимуть далі по 7 гривень за кубометр, а не 9 чи 10, про які говорили раніше. Однак, радіти нема чому. По-перше, ціну не підніматимуть тимчасово, лише до середини жовтня. По-друге, місія МВФ з України поїхала мовчки, не зробивши жодних заяв. Тож цілком можливо, що траншу – таки не буде.
Тому урядовці й вирішили: якщо вже грошей немає, то й не ламатимуть собі рейтинги перед виборами. І не підвищуватимуть ціну. Втім, на засідання уряду, коли приймалось це рішення, не запрошували журналістів – лише коротко прокоментували: ціну на газ для населення не підніматимуть. Принаймні до початку опалювального сезону, тобто до 18 жовтня.
Читайте також: Зростання ціни на газ в Україні знову перенесли
Наразі в Україні діє дві ціни на газ. Підприємства за блакитне паливо платять 11 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Олена Білан, головний економіст Dragon Capital, таку ціну називає ринковою. Тариф, за яким сплачує за газ населення – уряд встановив на рівні, трохи меншому за сім тисяч гривень за тисячу кубометрів. Різницю між ринковою ціною і тим, що сплачує населення, держава покриває з бюджету. Тобто – коштом платників податків.
Андрій Рева натякав, що ціна на газ для населення може і не змінитися
В рамках домовленості із Міжнародним валютним фондом український Уряд зобов'язувався скасувати постанову про пільгові тарифи ще минулого року. Проте переносив розгляд цього питання кілька разів, в очікуванні підтвердження від МВФ про виділення траншу.
Якщо не буде досягнуто домовленості про нову ціну на газ, не буде узгоджено це з міжнародними партнерами, то існує вірогідність, що дія цієї постанови буде продовжена і надалі,
– заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Заява про те, що підвищень не буде – маніпуляція. Так запевняють експерти, адже, на їх думку, росту цін не уникнути. Покривати 60% вартості палива державі більше не по кишені, адже податків недоотримали, економіка зростає повільно. За збігом обставин гроші закінчуються саме у передвиборчий рік. І політики намагаються якнайдалі відкласти непопулярні рішення.
Штучне стримування тарифів на газ лише негативно впливає на бюджет
Попри те, що штучне стримування тарифів не лише негативно впливає на бюджет, але й стримує розвиток видобутку газу власного виробництва, через що Україна вимушена більше купувати газ за кордоном. А ринкові ціни зроблять енергетичний ринок привабливим для бізнесу.
Читайте також: Коли Кабмін визначить нову ціну на газ для населення
Уряд досі офіційно не повідомляв, наскільки готовий підняти тариф на газ. А МВФ вимагає – щонайменше на 40%. Місія фонду поїхала з України мовчки, експерти кажуть – переговори продовжуються. І якщо до кінця року вдасться домовитися, то вже за місяць-два матимемо нові тарифи. Кінцева ціна газу для населення становитиме близько 8,5 тисяч гривень.