Підводні археологи почали дослідження візантійського судна
Підводні археологи почали дослідження старовинного візантійського судна, що лежить на дні Чорного моря. Корабель виявили рік тому за 20 кілометрів від Форосу на глибині майже 130 метрів.
Нині група археологів судно почала вивчати детально. В результаті аналізів вдалося встановити приблизний вік цього, ймовірно військового, корабля - йому від 1000 до 1200 років. Cудно повністю зроблене з дерева і має гігантські, як на той час, розміри - більше 50 метрів. Головне для науковців те, що корабель зберігся на 70%.
“Сірководень впливає як консервант, відсутністю флори і фауни на таких глибинах теж впливає на зовнішній вигляд”, - зазначив директор департаменту підводної спадщини Інституту археології НАН України Сергій Воронов.
Дослідження археологів унікальні, адже на таку глибину в Чорному морі раніше занурювались хіба роботи. Зараз під водою працює два технічних дайвера. Необхідне спорядження дозволяє перебувати на глибині до 6 годин. Втім ускладнюють роботу, характерні для Чорного моря, потужні та непередбачувані течії і різкі перепади температури.
“Коли ти йдеш на дно, то вертаєшся через годин 5-6 - яка хвиля прийде, чи зможе катер тебе забрати - це проблема. Друга ситуація, це різна температура води на різних глибинах, якщо ми йдемо в серпні, на борту - 35, вода - 28, то внизу вода - 9 градусів”, - розповів технічний дайвер Андрій Биков (Росія).
Експедиція почала працювати ще в квітні, але тоді погода зірвала 4 виходи в море. У серпні вже в перші години роботи водолази підняли з корабля дві середньовічні глиняні амфори та великий глечик. Незважаючи на поважний вік, артефакти - в ідеальному стані. знахідки відправлять в Київ для детального дослідження.
“Археологам досить рідко потрапляють такі предмети в цілісному вигляді. В музейних фондах це, як правило, фрагменти судин, тому ми вважаємо, що така знахідка і підйом цих предметів - це велике щастя”, - каже директор департаменту підводної спадщини Інституту археології НАН України Сергій Воронов.
Підводні археологи впевнені, дослідження цього судна буде своєрідним проривом. Під час останнього занурення дайвери під правим бортом корабля виявили закритий металевий предмет. Вчені сподіваються, що у ньому важливі для науки речі, можливо, навіть середньовічний пергамент. Проте, коли буде можливість підняти його - невідомо, адже зануренню може завадити шторм.