План Кремля: Росія поступово йде в наступ ззовні і зсередини
Прикриваючись вигаданим розгулом неонацизму в Україні, чоботи російських солдат марширують на Захід.
Російські рупори хочуть розкроїти Україну
Після зухвалого приєднання частини території України Росія висловлюваннями різних функіцонерів готує ґрунт для подальшої експансії. Депутат Держдуми РФ Володимир Жиріновський навіть написав листа до Міністерства закордонних справ Польщі з пропозицією вимагати референдуму в п’яти західних областях України: Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській та Рівненській на предмет їхньої прихильності до Польщі. Аналогічні "пропозиції" від політика отримали Угорщина і Румунія: приєднати Закарпаття та Чернівецьку область.
"Тут представник комітету каже, що сухопутний кордон Криму назавжди встановлений. Не помиляйтеся. Нам цей державний кордон не потрібний. Нам потрібно далі рухатись. А ця межа... Рано ще робити її назавжди. Ви говорите "назавжди" - значить мільйони росіян треба кинути в Донбасі, в Херсоні, в Миколаєві, у Дніпропетровську, в Луганську, в Запоріжжі, в Одесі, так? Шматочок взяли. А ті росіяни нехай гинуть", - заявив депутат Державної думи Російської Федерації Володимир Жиріновський.
У мережі з`явилася роздруківка нібито документу, який готувала Рада безпеки Росії. В ньому зазначено, що Росія повинна використати безлад в Україні в своїх інтересах, а входження до складу Росії Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Київської, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей гарантує безпеку та спокій населенню.
"Одним із планів Російської Федерації може бути подальший наступ на південно-східні території України, що буде завершуватись територією Придністров’я. Не випадково Придністров’я знаходиться в такому стані кілька десятків років, що очевидно, що це був певний план розроблений в Російській Федерації з приводу дестабілізації ситуації в регіоні. На території Придністров’я знаходиться військова частина. Тобто вона там власне для цього й знаходиться. Тому є небезпека, що з тієї сторони теж може бути певна загроза для України", - вважає голова правління Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук.
Війська РФ під українським кордоном - у бойовій готовності
За даними групи "Інформаційний спротив" уздовж російсько-українського кордону зосереджено 83 тисячі російських солдатів. Експерти припускають, що військова інтервенція може бути у вигляді десантних операцій і захоплення стратегічно важливих об'єктів або невеликих територій.
"Незважаючи на всі заяви політичного керівництва Росії, їхні війська перебувають в повній бойовій готовності. Більш того, ми можемо стверджувати, що продовжується дія їхнього плану під умовною назвою "Русская весна", продовжуються спроби дестабілізації ситуації в південно-східних регіонах України", - повідомив секретар РНБО Андрій Парубій.
"Те, що зробила Росія на території України – це заздалегідь спланована широкомасштабна спеціальна операція. Скільки часу треба, щоб підготувати таку операцію? Років півтора, можливо навіть два. Вважати, що вище політичне керівництво Російської Федерації обмежиться тільки територією Криму ми не можемо", - заявив екс-перший заступник голови Служби безпеки України Василь Крутов.
У випадку з Кримом Росія порушила Будапештський меморандум, численні угоди про дружбу та співробітництво, і, нарешті, обіцянку про перемир`я на півострові.
"Протидії російським спецслужбам не наділялося такої уваги, яка мала б наділятися. Були підписані відповідні документи між спецслужбами про те, що один проти одного не працюємо. Українська сторона дотримувалася цієї угоди і не здійснювала активних агресивних гострих заходів відносно російських розвідників, навіть якщо вони були відомі", - каже екс-заступник голови Служби безпеки України Олександр Скіпальський.
Як і обіцяв Володимир Путін, російські військовослужбовці пішли в наступ, коли вже було рішення про виведення українських військ з Криму, зі слів українських військовослужбовців прикриваючись цивільним населенням.
"Російський план" готували кілька років
Схожий сценарій агресор може розіграти і на південно-східному напрямку України, - вважають експерти. На думку історика і політолога Андреаса Умланда приєднання Криму нагадує анексію Судетської області Чехословаччини у 1938 році.
"Там була дуже схожа ситуація. Там теж було німецька національна меншина, там теж були сепаратистські тенденції, і коли Гітлер прийшов до влади, він почав розвивати ці сепаратистські тенденції, і потім на базі цих бажань етнічних німців приєднатися до Німеччини домігся, що Захід погодився на розчленування Чехословаччини", - розповів політолог Андреас Умланд.
"Це був план, який готувався кілька років, як мінімум кілька років спецслужбами, агентами, де підбиралися люди. Тобто ми думали, що це звичайні мітинги і акції людей, які собі там думають так про "русский мир" чи "русский блок" чи про ще якісь ідеї. А насправді це були ініціативи, які працювали з людьми за гроші Російської Федерації. Формували групи, формували світогляд", - пояснив голова правління Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук.
Росія не шкодує грошей на армію
За останні роки російська армія значно зміцніла, грошей на озброєння влада не шкодує. Лише минулого року на військо витратили понад 2 трильйони рублів. Для порівняння - у 2003 році збройні сили Росії отримали лише 600 мільярдів. До 2020 року в армію планують вкласти понад 750 мільярдів доларів і оновити озброєння не менш ніж на 70%.
Ще у 2008-ому році під час війни у Грузії радикально налаштовані організації України проводили командно-штабні навчання. Активісти обговорювали план дій у разі повтору сценарію Південної Осетії на території Криму.
"Було зрозуміло, що сепаратистська і антиукраїнська пропаганда, фінансована Москвою, досягла такої інтенсивності, що це вже передвоєнна інтенсивність. Ми тоді підсміювались над грузинами, які не здатні були чинити нормальний опір. Тепер виявляється, що грузини сміються над нами. Грузини, принаймні, збили п`ять російських літаків і спалили якусь кількість одиниць бронетехніки російської, перш ніж вдатися до втечі", - розповів лідер партії "Братство" Дмитро Корчинський.
В Україні діють шпигуни та диверсанти
На Донеччині, в Одесі та Чернігові за останній тиждень оперативники Служби безпеки України затримали російських шпигунів та диверсантів. В Одесі це була озброєна диверсійна група, яка мала дестабілізувати ситуацію в регіоні і тримала контакт з представниками російських спецслужб в Криму. В Чернігові - ще один російський шпигун.
"Видавав себе за громадянина України і активно вербував наших громадян, переважно військовослужбовців, з метою отримання інформації, яка становить державну таємницю. Зловмисника затримали на гарячому: під час одержання ним документів з грифом "таємно". Документи стосувалися новітніх систем самонаведення боєголовок", - повідомила речник СБУ Марина Остапенко.
"Ці люди належать до військової розвідки Росії. А військова розвідка діє на території, яку передбачається атакувати. Вона уточнює цілі, вона створює необхідні бази для підривної роботи в тилу. Вона формує команди, які можна назвати чи партизанськими загонами, чи загонами спеціальних операцій з числа місцевих жителів. Всерйоз проробляється сценарій можливого вторгнення в Україну", - сказав екс-заступник голови Служби безпеки України Олександр Скіпальський.
Активну роботу з пошуку російських шпигунів на території України СБУ проводила і раніше. Знешкодження іноземної агентури припинялося в залежності від зміни керівництва.
"Присутність розвідувальна – офіційна і неофіційна – з російського боку – дуже серйозна в Україні. З позиції Чорноморського флоту здійснювалися, так сказати, пропагандистсько-психологічні спеціальні операції через газету "Флаг Родины". Діяла група Головного розвідувального управління Генштабу Міністерства оборони Росії і зараз діє на базі Чорноморського флоту. В посольстві також є розвідники служби зовнішньої розвідки Росії і військової розвідки і ФСБ присутні", - розповів екс-заступник голови Служби безпеки України Олександр Скіпальський.
А поки Генпрокуратура розслідує факти державної зради, самої держави в її сьогоднішніх межах може вже не бути.