Політ до Марса і назад триватиме понад півтора роки

28 травня 2010, 19:15

Минуло понад 40 років після висадки людини на Місяць. Тепер, у XXI столітті, ми мріємо про освоєння сусідніх планет, і зокрема Марса. Однак, така подорож буде значно складнішою та довшою, аніж політ до супутника Землі.

Триватиме вона понад півтора роки: 250-денний переліт до Марса, 30 днів досліджень на поверхні планети та 240-денне повернення на Землю. Під час мандрівки 6 космонавтам доведеться жити у тісному приміщенні і вирішувати побутові конфлікти. Вижити в таких умовах тривалий час зможе не кожен, тому Європейське космічне агентство розпочинає унікальний експеримент "Марс-500". Команду закриють у невеликій космічній капсулі на 520 днів.

Ізоляційний тест проходитиме на території російського Інституту медико-біологічних проблем. Це вже третій етап експерименту. Перший провели у 2007 році - тоді групу ізолювали на 2 тижні. Другий етап відбувся минулоріч - у закритому приміщенні учасники експерименту провели 105 днів.

Мартін Целл (керівник відділу пілотованих польотів ЄКА): “Під час 105-денного експерименту ми вивчали в основному психологічний та фізіологічний стан людей. Ці аспекти пов'язані - стрес може стати причиною проблем зі серцем, вплинути на імунну систему. Зрозуміло, співпраця, спільне проживання кількох людей та їхнє харчування теж відіграє важливу роль”.

Загальна площа житлових модулів бази - 550 квадратних метрів. До комплексу також входять спеціальні приміщення, які імітують поверхню Марса. Кожен член команди, а це 2 європейці, 3 росіяни та китаєць, отримає власну каюту. Спільні приміщення - спортзал та маленький сад. У кожному модулі, до речі, є нові тренажери для біомедичних досліджень.

Учасники експерименту харчуватимуться спеціальною їжею. Туалети на базі встановлять такі ж як і на Міжнародній космічній станції. У комплексі немає ані телебачення, ані Інтернету. Зв'язок зі зовнішнім світом відбуватиметься лише через спеціальну внутрішню систему електронної пошти. Причому спілкування відбуватиметься з 20-хвилинною затримкою - як під час справжнього польоту. Протягом всього часу за поведінкою членів команди спостерігатимуть організатори проекту через телекамери.

Роман Шарль (учасник проекту):
“Я переконаний, що ми пройдемо випробування. У нас хороша команда і чудові стосунки, окрім цього, нам буде що робити. Ми будемо постійно зайняті і час мине швидше. Це зовсім не в'язниця, а програма, складний експеримент. Буде важко, але у нас є мета і ми її досягнемо”.

Як додатковий стимул для кожного - фінансова винагорода у розмірі $100 тис. Експеримент розпочнеться у червні і триватиме до листопада 2011 року.