Політичні сенсації: сподівані несподіванки у майбутній Раді
Рада без комуністів, прорив нових сил і падіння колишніх лідерів. Вибори до Верховної Ради не обійшлись без сенсацій, хоча частина із них і прогнозовані.
Вперше за майже сто років комуністів в українській владі не буде
Перша сподівана несподіванка – комуністи у парламент не пройшли. Чи молоді українці таки заховали паспорти дідусів і бабусь, чи то останні прихильники Компартії розчарувалися в ідеології – та послідовників Ілліча в цій Раді не буде.
Регіони, які завжди підтримували комуністів, участь у виборах не брали. Політологи це пояснюють тим, що у партії поменшало грошей на рекламу. До того ж, регіони, які традиційно підтримували "червоних" – участь у цих виборах не брали.
Змінилась структура електорату, втрата Криму, Донбасу. Там майже половина електорату – комуністів. По-друге, криза самої партії, і те що частина проросійсько налаштованого електорату, вони пішли з виборчого процесу, дехто воює у лавах сепаратистів, – сказав політолог Володимир Фесенко.
"Народний Фронт" виїхав за рахунок особистого рейтингу Яценюка
Перемога "Народного фронту" – сюрприз, хоч і прогнозований. Ця партія – в лідерах і набирає понад 22 %. Для політсили, яка існує менше двох місяців – це рекорд. Хоча й зрозуміло – секрет у відомих обличчях. За два тижні до виборів "Народний фронт" різко змінив рекламну риторику: відійшов від мілітаризму і зробив ставку на Яценюка. Ставка – зіграла. Політологи кажуть: українці показали цим вибором, що вони проти концентрації влади в одних руках і голосують за парламентську республіку, і Яценюка – як прем'єра.
Як будь-яка політсила ми ставили собі завдання – перше місце, і ми вважали, що для цього є всі підстави, – сказав керівник виборчого штабу "Народного фронту" Олександр Турчинов.
Кияни найбільше віддали свої симпатії "Самопомочі"
Ще одна сенсація – третє місце "Самопомочі". Абсолютно нова політична сила, сформована з людей, які ніколи не були у владі. Партії, котру курує львівський мер Андрій Садовий, найбільше симпатій висловили кияни та виборці за кордоном, зокрема у Москві.
Ми чітко усвідомлюємо, яка велика відповідальність на наших плечах і наскільки багато треба для цього працювати. Ми до цього готові, – сказав лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий.
Партії з радикальною ідеологією відтягнули один від одного виборців
А от радикалізм Ляшка на українців особливого враження не справив. Його сила до парламенту проходить, але порівняно з проривом Ляшка на президентських виборах – результат набагато скромніший. Однак із причин – активна телевізійна антиреклама опонентів, кажуть політологи. Та й загалом на цих виборах електорат "радикалів" – розпорошився. Через це і "Свобода", і "Правий Сектор" – пролетіли.
Надія Савченко врятувала "Батьківщину"
Ще одна очікувана сенсація – падіння "Батьківщини". Її кандидати по київській мажоритарці – Бондаренко, Терьохін, Яворівський – програли. Розчарування у політичній силі Юлії Тимошенко – виявилося більшим, навіть ніж прогнозували. Парадокс – екс-тимошенківців в складі інших партій в парламент пройшло більше, ніж під гаслами "Батьківщини". І якби Надію Савченко не поставили першим номером у списку, "тимошенківці" могли взагалі не потрапити в парламент – каже політолог Денис Богуш.
Тимошенко, яка вийшла з тюрми, на підборах і на інвалідній колясці, з зачіскою, і почала на емоціях щось говорити, люди дуже гостро відчули фальш. Всі відчули фальш. Загинуло дуже багато людей. Всі серйозно до цього ставились. І це дуже серйозно підкосило її рейтинг, – сказав політолог Денис Богуш.
Проте політологи не радять парламентарям розслаблятись, особливо молодим і недосвідченим. Тимошенко – навіть із незначною командою – зуміє робити погоду в парламенті.
Бо Юлія Володимирівна сама в крапльоні карти вміє грати. Вона як зайде в коаліцію, то сама переграє коаліцію, – сказав політолог Віталій Бала.
Гриценко й Тигіпко мали нечітку політичну позицію
А от шматок Партії Регіонів, який трансформувався в "Опозиційний блок" – в останні тижні наростив рейтинг масованою рекламою на старих і перевірених гаслах. Обіцяли все що могли. "Громадянська позиція" Гриценка і "Сильна Україна" Тигіпко не справили на виборців враження – через нечітку позицію. Ці партії – зазнали фіаско.
Тигіпко не пройшов в парламент, тому що, на відміну від "Опозиційного блоку", не відповів на жодне запитання. Ні вашим, ні нашим. Тому він набрав стільки, як набрав, – сказав політтехнолог Олексій Голобуцький.
БПП пророкували перше місце, але виборці побоялись узурпації
Частковою сенсацією є і рейтинг Блоку Петра Порошенка. Зважаючи на рейтинг Президента, йому пророкували переконливе перше місце. Проте політсила стала другою в перегонах. Загалом політологи відзначають – ці вибори були не боротьбою ідей, скоріше – символів, більшість партій між собою відрізнялись лише кольором партійних знамен.