Політики не виключають скасування політреформи 2004 року

5 липня 2010, 19:01

Політреформу 2004 року планують скасувати. Це може статися вже 31 жовтня.

Можливість проведення всеукраїнського референдуму з цього питання одночасно із місцевими виборами не виключив міністр юстиції Олександр Лавринович. Втім, така ініціатива ще обговорюється, - зазначив урядовець в інтерв’ю одній з газет.

Політреформа 2004-го стала основою Конституції. Відтак, за словами політолога, спроба скасувати її через референдум тотожна із спробою скасувати увесь основний закон.

"Є певні маніпуляції, які кажуть як це можна зробити через Конституційний суд, але через референдум - це абсолютно протизаконно і Олександр Лавринович дуже добре це розуміє", - каже політолог Михайло Погребінський.

"Це ще може бути і виборча технологія. І чому виникає питання про проведення референдуму 31 жовтня. Тому що можна поєднати агітацію за правлячу партію на місцевому і рівні і одночасно. Треба Президенту повернути всі ті повноваження, які він мав свого часу", - каже політолог Володимир Фесенко.

Теоретично поєднати вибори із референдумом - можливо, кажуть у ЦВК. Зі слів Андрія Магери, складнощі виникнуть більше із підготовкою, аніж із проведенням плебісциту: необхідно провести збори громадян, зареєструвати ініціативні групи. Ті в свою чергу, повинні назбирати не менше 3 мільйонів підписів українців.

"Це досить жорстка процедура. Говорити що ні, такий референдум не може відбутися однозначно - я б не наважився. Але разом з тим ви чудово розумієте, що тут є дуже багато труднощів", - каже заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Однак парламентаріїв труднощі не лякають. Народні обранці кажуть: за 5 років "наїлися" парламентсько-президентською формою правління донесхочу. Відтак, зміни потрібні у будь-якому разі.

"Зупинятися на тій дорозі, на тому шляху половинному, на якому ми зараз знаходимося - не можна. Нам необхідно законодавчо вирішити питання таким чином, щоб не було протистояння гілок владі в державі", - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

"Або вже нам вдасться врегулювати повноваження між Президентом і прем’єром - щоб не було дублювання, не було зайвих третіх урядів - тіньових і так дальше, або одну посаду треба скасувати. Те, що референдум буде і те, що люди висловляться за повернення до старої моделі - в мене сумнівів немає", - каже голова фракції БЮТ Іван Кириленко.

Перший етап реалізації ідеї скасування політреформи може завершитися вже в середу - тоді народні обранці розглядатимуть у другому читанні законопроект про референдум.