Політолог розповів, як Кабмін хотів впливати на антикорупційне агентство

13 червня 2015, 20:11
Читать новость на русском

В ефірі Телеканалу новин "24" політолог Віктор Таран розповів про скандал навколо виборів до Нацагентства з питань запобігання корупції.

Через що виник скандал у Нацкомісії

— Секретаріат Кабміну намагається зробити комісію підконтрольною собі. Заступник міністра Кабміну пан Греба створив ситуацію, яка свідчить про те, що результати відбору цієї комісії з боку громадськості відбулися з халатністю, що призвела до часткової фальсифікації результатів. У цій нацкомісії має бути 8 людей. Національне агентство з питань запобігання корупції має перевіряти декларації чиновників на відповідність дохідної і видаткової частини та звіряти зі стилем життя. І у разі, якщо вони бачать неспівпадіння – передавати в правоохоронні органи. Був прописаний алгоритм, щоб не призначати одразу керівників Нацагенства а зробити двохтуровий відбір – створюється комісія з 8 чоловік, яка має призначити 5 очільників майбутнього нацагентства. І щоб був баланс 4 людини мали бути від громадських організацій і по 1 представнику від уряду, ВР, Адміністрації президента і нацагентства з питань держслужби. Фальсифікація в тому, що четвірку від громадськості обрали організації, які не мають досвіду в антикорупційній діяльності. І з 4-х людей тільки 1 людина має відношення до антикорупційної діяльності, про всіх інших ми нічого не чули їх не бачили. Відповідно є питання до доброчесності цих людей. Оскільки це організовував Кабмін ми боїмось, що уряд може отримати більшість в цій раді і мати вплив на це агентство. А це небезпечно, бо воно в першу чергу має перевіряти сам чиновників Кабміну.

Про вимоги ЄС до України

— В рамках угоди про асоціацію з ЄС Україна хоче просуватися в питаннях зони вільної торгівлі, візової лібералізації, отримання певних кредитів. Щоб ми все це мали Європа ставить нам певні проміжні точки, які ми маєм виконувати. В плані візової лібералізації є такий пункт – боротьба з корупцією. Україна має провести реформу політичних фінансів. Це впровадження державного фінансування політичних партій і прозорості виборчих кампаній. Другий пункт – запуск національного антикорупційного бюро. Третій – прозорий контроль за деклараціями чиновників. З цих пунктів не запустили ще процес по деклараціям.