Польща може втратити голос в ЄС
У той час як ЄС оговтується від результатів британського референдуму, на його східних рубежах чатує ще одна небезпека.
Мова йде про Польщу, де керівна партія "Право і Справедливість" прагне повноти влади. І йде на пряме протистояння з Брюсселем.
Все почалось торік восени. На виборах в Польщі перемогла партія Ярослава Качинського – "Право і Справедливість". Консерватори здобули абсолютну більшість і вирішили повністю підім'яти під себе владу.
Першим під приціл потрапив Конституційний Трибунал – орган, який може блокувати законодавчі ініціативи. Парламент просто змінив закон про його діяльність. І це дозволило партії Качинського обрати до Конституційного трибуналу п'ятьох своїх людей. На протест опозиції консерватори не зважають.
У цьому випадку трибунал був змушений виступити суддею у власній справі. І він постановив, що деякі положення нового закону суперечать Конституції, адже фактично блокують роботу суду. Та нова влада вирішила просто не публікувати його постанову. Таке свавілля партії Качинського спричинило масові протести у Польщі.
Конфлікт навколо Конституційного трибуналу викликав занепокоєння і у Брюсселі. Там навіть заговорили про ознаки державного перевороту в Польщі. Та законодавчу творчість консерваторів це не стримало.
Наприкінці грудня Сейм ухвалив чергову порцію законів – цього разу про посилення контролю над ЗМІ. Тож вже у січні в ЄС почали безпрецедентне розслідування – чи не порушує уряд Польщі норм демократії. Польська сторона всі звинувачення відкинула, а у Європарламенті розгорілися словесні баталії.
Фактично паралізувавши роботу Конституційного суду, партія Качинського сміливо впровадила чергові зміни на свою користь – підпорядкувала урядові прокуратуру. А ще спростила поліції стеження за користувачами інтернету. На початку червня Єврокомісія гостро критикувала Варшаву за те, що конституційна криза в країні не вирішується. І надсилала польському урядові офіційне попередження.
Попри всі наші зусилля досі немає рішення щодо нагальних проблем у Польщі. Єврокомісія не має наміру брати участь у політичному діалозі в країні, але закликає дотримуватися зобов'язань, які діють в рамках союзу,
– сказав перший заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс.
Своєю чергою, у Варшаві сказали, що так ЄС шантажує Польщу і хоче змусити прийняти до себе сирійських біженців. Тим не менше, Брюссель очікує конкретних кроків у вирішенні кризи вже найближчим часом. Якщо прогресу не буде, Польща може стати першою країною блоку, проти якої введуть санкції. За "підрив" демократії Варшаві загрожує позбавлення голосу в ЄС.
Читайте також: Польща бачить у ЄС ще шість країн, в тому числі Україну