Пожежники працювали незлагоджено, ми самі координували їхню роботу, — "БРСМ-Нафта"
Масштабну пожежу нафтопродуктів під Києвом у студії Телеканалу новин "24" проаналізували начальник управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА Роман Ткачук та директор департаменту стратегічного маркетингу мережі АЗК "БРСМ-Нафта" Олександр Мельничук.
Причини масштабної пожежі
Мельничук: У пожежників була гостра проблема з паливом. Ми готові були надати весь необхідний бензин. Ми готові були навіть забезпечувати пальними машини з інших областей. Пожежа виникла близько 17:20, 17:28 ми звернулись у пожежну службу. Пожежники приїхали через 26 хв. Машин було начебто багато, але ніхто чітких команд не виконував.
Ткачук: Специфіка цієї пожежі полягає в тому, що це нафтосховища, перша ємність, що почала горіти містила 85 кубів. Горіння такої ємності викликає значне підвищення температури і формує так зване "палаюче озеро" навколо ємностей. Ємкості знаходитись дуже близько одна до одної. Це призвело до загоряння ємностей, що стояли поряд.
Незлагоджена робота пожежників
Мельничук: Ви забули додати, що пожежникам ще й бракувало піни. В нас була деяка кількість цього порошку, але і її було недостатньо. Я до 3 ночі дзвонив до директорів ближніх підприємств, щоб вони могли надати нам порошку для піни. Я маю відеодоказ того, як незлагоджено працював штат пожежників. Не було стратегії роботи. Нам довелось координувати дії цих молодих хлопців.
Ткачук: На місці події були 2 керівники: начальник ГУ ДСНС Київської області і начальник ГУ ДСНС Києва, вони й керували своїми 2 підрозділами. Завдання було не дозволити вогню поширитись далі. На жаль, характер цієї нафтобази, її технічна структура не дала в комплексі зупинити цю пожежу. З бази виїжджали машини, що горять, з розірваними колесами, з розірваними бортами. Це ті умови, в яких доводилось працювати хлопцям. Не можна було задіяти авіацію, бо це б призвело руйнування ємностей і розтікання рідини.
Розміщення нафтобази біля військового полігону
Мельничук: Наша база працює з 2009 року. Перевірки проходять регулярно. Ємності розміщені відносно до регламенту. Все це можна побачити на знімках до пожежі. Що стосується розміщення поблизу полігону, то в нас є такий дозвіл, ми його отримали абсолютно законно.
Ткачук: Останніх кілька років перевірки заборонені. І через відсутність постійного державного контролю ми й отримуємо такі ситуації.
Версії пожежі
Мельничук: Компанія притримується версії зумисного підпалу. Перед цією пожежею було кілька вибухів в різних містах. Після цього наші пістолетними кожних 30 хв перевіряють базу по периметру. Завдяки цьому нам вдалось знешкодити 3 вибухових пристрої. Це фіксували у ДСНС. Ми писали листи у Генпрокуратуру, до профільного міністра. Нам відповідали: це не теракт, а хуліганство.