Правда чи брехня: як політики спекулюють на темі Чорнобильської катастрофи
26 квітня 2017 року виповнюється 31 рік з моменту аварії на Чорнобильській АЕС. Українські політики не проти висловитися на цю тему у своїх виступах. Однак часто їх слова є маніпуляцією або брехнею.
Перевірити висловлювання п’ятьох українських можновладців вирішили у VoxCheck. У перелік потрапили заяви голови партії "Воля народу" Ярослава Москаленка, нардепа від "Партії "Відродження" Олега Кулініча, депутатки від "Опозиційного блоку" Наталії Королевської, заступника міністра Мінсоцполітики Миколи Шамбіра та нардепа від "Радикальної партії Олега Ляшка" Ігоря Мосійчука.
Ярослав Москаленко, голова партії "Воля народу":
"Якщо минулого року в державному бюджеті було передбачено 61 млн грн на комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкології у постраждалих від Чорнобиля, то нині це нуль".
Це маніпуляція. Кошти для медико-санітарного забезпечення та лікування онкологічних захворювань, які у 2016 році проходили через відповідну бюджетну програму МОЗ, в 2017 році було включено до обласних бюджетів.
Читайте також: 6 жахаючих фактів, як ми щодня знищуємо нашу планету
Олег Кулініч, нардеп, "Партія "Відродження":
"Депутатська група "Відродження" внесла на розгляд парламенту законопроект 6292, який відновлює соціальні гарантії чорнобильців. Перш за все це пенсійне забезпечення та медичне обслуговування. Запропоновані зміни торкнуться майже 2 млн постраждалих від цієї катастрофи, з них понад 108 тисяч – інваліди".
Це правда. Частково пільги чорнобильцям раніше справді було скасовано. Також на 1 січня 2016 року статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи дійсно мали майже 2 млн осіб, з них з інвалідністю - 108 тисяч.
Наталія Королевська, нардеп, "Опозиційний блок":
"Сьогодні у нас багато розмов йде про те, що немає коштів. Але, на жаль, так склалось, що коштів у нас немає тільки для пенсіонерів, ветеранів ВОВ, чорнобильців, афганців, інвалідів. Для цих людей немає коштів".
Це маніпуляція. В бюджеті на 2017 рік закладено грошове забезпечення цим категоріям населення, а в окремих випадках навіть збільшено. Наприклад, на санаторно-курортне лікування ветеранів, інвалідів та інших було закладено на 26 мільйнів гривень більше ніж в 2016 році – 119 мільйонів гривень.
Читайте також: Порошенко призначив довічні стипендії пожежникам, які гасили вогонь на ЧАЕС
Микола Шамбір, заступник міністра Мінсоцполітики:
"На сьогоднішній день ситуація складається таким чином, що пенсія по втраті годувальника призначаються тільки за умови визначення причинного зв'язку смерті з Чорнобильською аварією".
Це правда. На момент виступу справді діяла така норма: якщо помирав годувальник сім’ї-чорнобилець, то треба було довести, що він помер саме через участь у Чорнобильській аварії. В той же день ця норма була знята.
Ігор Мосійчук, нардеп, “Радикальна партія Олега Ляшка”:
"Найбільше чорнобильців проживає на моїй рідній Лубенщині".
Це неправда. З майже 2 млн осіб постраждалих від катастрофи на Чорнобильскій АЕС на Лубенщині живе лише 1073 людей. Наприклад, в Костопільському районі таких осіб – 1,3 тисячі, в Сквирському – 3,5 тисячі.
Читайте також: Чорнобильську зону засадять лісом