Процес "НБУ проти Бахматюка" – спроба переділу аграрних активів, – Сазонов
Продовжувати протистояння Нацбанку з найбільшим у країні агрохолдингом "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка – все одно, що різати курку, яка несе золоті яйця.
Таку думку висловлює у своєму блозі журналіст Кирило Сазонов.
"Різати курку, яка несе золоті яйця, нерозумно. Яєць не стане зовсім. Ні золотих, ні простих. В принципі, останній спосіб найкраще характеризує протистояння Нацбанку і найбільшого в країні агрохолдингу "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка", – пише Сазонов.
Він нагадує, що Олег Бахматюк заради порятунку банків VAB і Фінансова ініціатива заклав свого майна більш ніж на 8,5 млрд грн. Нацбанк же домагається повернення стабілізаційних кредитів, не чекаючи завершення процедури ліквідації тієї ж Фінансової ініціативи.
"В UkrLandFarming найбільший земельний банк. Бахматюк вирощує і збирає більше зерна, ніж будь-хто інший в Україні. Плюс найбільше поголів'я великої рогатої худоби. В умовах, коли український бізнес позбавлений доступу до міжнародного ринку запозичень, а свого фактично немає, взяти і вийняти з обороту кількасот мільйонів доларів, це означає не засіяти поля, не купити пальне для збирання врожаю. Іншими словами, підірвати роботу компанії", – вважає Кирило Сазонов.
Наслідки таких дій НБУ, на його думку, вдарять по всій економіці.
"Проблеми у найбільшого сільгоспвиробника не у вакуумі. Вони вдарять по надходженнях до бюджету, валютній виручці, яка йде в Україну. Тут цілий ланцюжок буде", – застерігає журналіст.
Сазонов також звертає увагу на той факт, що закордонні кредитори – DeutscheBank, Сбербанк Росії, європейські експортно-кредитні агенції – домовилися з UkrLandFarming про реструктуризацію заборгованості на загальну суму 1,6 мільярдів доларів. Тоді як у чиновників НБУ є бажання позбавити компанію Олега Бахматюка оборотних коштів і переділити аграрні активи.
"Може, варто шукати компроміс у форматі, щоб і кредит повернувся, і компанію не розорити. У комерційних банків це якось виходить, вони це називають реструктуризацією. А поки судовий процес за участю НБУ та Бахматюка перетворився на фарс, а з точки зору економічної вигоди нічим не виправданий. Якщо, звісно, у когось просто немає бажання погратися в переділ аграрних активів", – резюмує Кирило Сазонов.
Нагадаємо, претензії Нацбанку до власника агрохолдингу UkrLandFarming Олега Бахматюка були визнані судом необ'єктивними. Однак НБУ намагається оскаржити дане рішення. І в МінАПК, і в профільних аграрних асоціаціях вважають, що сторони повинні досягти компромісу. Зокрема, Олег Бахматюк досяг домовленості із зарубіжними інвесторами про реструктуризацію боргових зобов'язань своїх компаній на суму близько 1,6 млрд доларів.
Як повідомлялося, міністр АПК Тарас Кутовий вважає успішні переговори власників великих агрохолдингів Юрія Косюка (Миронівський хлібопродукт) і Олега Бахматюка (Укрлендфармінг) з кредиторами позитивним сигналом для інвесторів української економіки.