Рада вирішила збільшити низку податків та зборів
Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону про зміни у сфері оподаткування.
Документ готував Мінфін та чільник відомства не поспішав представити його нардепам.
Не дивно що міністр вагався, адже з самої появи законопроекту, який значно посилює податкове навантаження, зокрема, на виробників підакцизних товарів, документ зустрів супротив у лавах нардепів, які лобіюють інтереси бізнесу.
Наталія Королевська (голова комітету ВР з промполітики та підприємництва): “Звичайно, акцизи які були прийняті в першому читанні нас лякають - тому що це призведе до тінизації ринку. І якщо оцінити законопроект, який був прийнятий вчора на першому читанні - я вважаю, що це призведе мінімум до 50% ринку піде у “тінь”.
Згідно з проектом документу, специфічна ставка на тютюнові вироби має зрости з 69 до 90 гривень на тисячу сигарет, водночас адвалорна - з 20% до 25%. Пропонується збільшити і мінімальний акциз. Відтак, сумарний збір складе не менше 3 гривень на пачку сигарет з фільтром.
Дійшли руки чиновників і до алкоголю. Планують збільшити ставку акцизу на 20% - з 14 до 17 гривень за літр спирту. Новації торкнуться і бензину - тонну імпортованого пального пропонують обкладати у кілька разів більшим збором, ніж нинішній.
Геннадій Рябцев (експерт ринку пального): “Очікувати що трейдери залізуть собі в кишеню і не піднімуть ціни для населення було би наївно. На весь літній період слід очікувати поступового підняття цін не лише на бензин, але і на ДП, бо треба буде якось компенсувати збільшення акцизів”.
Експерти передрікають, що бензини здорожчають на 20%. Стільки ж наберуть в ціні і продукти харчування. Адже законодавчі новації, кажуть аналітики, призведуть до зростання інфляції.
Алекс Ліссітса (президент "Українського клубу аграрного бізнесу"): “Ціни будуть підніматися поступово - думаю, що 1-2% на місяць і на кінець року ми вийдемо на зростання цін на 15-20%. Можна судити що буде інфляція десь 3-4% - зверху”.
Тим часом в уряді переконують, що підняття акцизів неминуче. І називають подібні механізми наповнення бюджету європейським досвідом.
Микола Присяжнюк (міністр агрополітики України): “У всіх країнах - і європейських і у наших сусідів акцизи вищі і до цього треба підходити”.
Федір Ярошенко (міністр фінансів України): “Запропонований вам проект закону містить комплекс заходів що мають невідкладний характер і спрямовані на максимально швидке досягнення позитивного ефекту у вигляді виконання у 2010 році доходної частини державного та зведеного бюджетів у запланованому рівні”.
За підрахунками відомства, завдяки збільшенню податків та зборів, поточного року вдасться залучити до бюджету додатково 16,5 мільярдів гривень.