Рада Європи закликає Київ переглянути правила використання сили міліцією
Рада Європи відзначає важливість прийняття українським урядом рішучих дій для того, щоб не повторилося зловживання міліції силою, що мало місце під час подій на Майдані Незалежності в листопаді 2013 - лютому 2014 років.
Про це йдеться в опублікованій у вівторок доповіді Комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню Ради Європи.
Повинна бути створена атмосфера, зокрема серед спеціальних міліцейських підрозділів, внутрішніх військ та інших сил, залучених до операції з підтримання правопорядку, при якій використання тортур та інших форм поганого поводження (включаючи надмірне використання сили) чітко не сприймалося самими представниками правоохоронних органів, і в якій правильним вважалося б повідомляти про будь-які дії колег, або будь-яку інформацію, яка може вказувати на погане поводження,
— йдеться в доповіді.
У документі зазначено, що після спроби розгону протестуючих на Майдані Незалежності в Києві 30 листопада 2013 року, було зроблено недостатньо для того, щоб запобігти можливому надмірному застосуванню сили надалі.
У своїх рекомендаціях українському уряду Комітет, зокрема, наголосив на необхідності створення такої атмосфери, в якій кожен учасник правоохоронних органів чітко розумів, що використання сили допустимо у випадку крайньої необхідності. Крім того, співробітники правоохоронних органів повинні розуміти, що їх можуть притягнути до відповідальності за будь-які акти катувань або негуманного поводження із затриманими.
У зв'язку з цим, Комітет рекомендує Києву провести обширну реформу в сфері міліції, щоб переглянути юридичні підстави для використання сили, яке має бути виправданим в кожному випадку.
Учасники спеціальних підрозділів та інших міліцейських сил в уніформі повинні завжди підлягати ідентифікації шляхом наявності не тільки чітко помітних відзнак, але також і добре видних ідентифікаційних номерів на їх уніформі/шоломі, які завжди повинні бути видні,
— зазначено в доповіді.
Нагадаємо, Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) Ради Європи опублікував дві доповіді та відповідь українського уряду на одну з них за підсумками візитів, здійснених в Україну протягом 2014 року.